Kırcaali Camisi'nde toplu sünnet şöleniPazar, 22 Haziran 2014

Kırcaali Camisi'nde toplu sünnet şöleni Bugün Kırcaali'de bölgeden yaklaşık 100 çocuk toplu sünnet edildi. Sünnet organizasyonu Kırcaali Bölge Müftülüğü tarafından İstanbul Güngören Belediyesi ve Konya merkezli Rida Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği'nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Sünnet töreninde Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, sünnet ekibi ve cami görevlileri hazır bulundular. Bölge Müftülüğü Vaizi Enver Halil'in sunumuyla gerçekleştirilen sünnet açılış töreni Merkez Cami imamlarından Recai Yıldız Hoca'nın sunduğu Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Kırcaali Müftüsü selamlama konuşmasında, erkek çocuklarının sünnet edilmesinin Peygamber Efendinin (SAV) davranışları, tavsiyeleri, fiilleri, takrirlerinden olduğuna dikkat çekerek, "Dolayısıyla bugün çocukların sünnetiyle bir manada Hz. Peygamber'in de hayatına yolculuk yaparak, Rabbim onun ahlakıyla ahlaklanmayı, Kuran'ın nuruyla nurlanmayı cümlemize nasip eylesin" diye dua etti. Sünnet organizasyondan dolayı Güngören Belediyesi ve Rida Derneği'ne şükranlarını sunan Beyhan Mehmet, Şabanali Ahmet'in de büyük emeği geçtiğini belirterek, ayrıca teşekkürlerini sundu.

Yüksek İslam Şura Başkanı, günün anlam ve önemini arz eden konuşma yaptı. Şabanali Ahmet, "Öncelikle günümüz hepimize hayırlı olsun, inşaallah bundan sonra hayır, bereket getirsin. Sünnet, dinimizin bir şiarı, olmazsa olmazı. Çocuklarımız için unutulmayan bir gün olacak. Bundan sonraki hayatları daha başka olacak inşallah. Peygamberimizin sünneti olan sünnet olmayı, bir nevi halkımızın arasında erkekliğe adım atmayı bugün hissedecekler inşallah." dedi. Yüksek İslam Şura Başkanı da organizasyonu mümkün kılan Güngören Belediyesine ve Rida Derneği'ne şükranlarını sundu.

Konuşmasının sonunda, "Bundan sonra Peygamberimizin bir sünnetini edindiğimiz gibi diğer sünnetlerini de çocuklarımıza edindirmeye gayret gösterelim" diye tavsiyede bulundu.

Konya'dan çocukları sünnet etmek üzere Kırcaali'ye gelen beş uzman doktor adına konuşan Rida Sağlık Ekibi Başkanı DR. Fatih Soydemir, dünyanın çeşitli yerlerinde çocukları sünnet ettiklerini paylaştı. Kırcaali'ye ilk defa geldiklerini belirten hekim, bundan dolayı kendilerini mutlu hissettiklerini ifade etti. Dünya sağlık Örgütü'nün özellikle Afrika'da erişkinlerin AIDS hastalığına karşı önlem almaları üzere sağlık gerekçeleriyle sünnet olmayı teşvik ettiğini kaydetti.

Daha sonra sünnet edilecek çocukların velilerine uyguladıkları ağrısız ve kanamasız sünnet yöntemi hakkında bilgi verdi, gerekli tavsiyelerde bulundu.

Törenin sonunda Kırcaali Merkez Camii imamlarından Erdinç Hayrulla'nın yaptığı dua ile sünnete geçildi.

Çocuklar Kırcaali Grubu Orkestrası eşliğinde sünnet edildi. Bugün erkekliğe ilk adımını atan minikler arasında Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet'in 2 yaş 4 aylık oğlu Ahmet Durmuş da vardı.

Sünnet edilen tüm çocuklara birer kat elbise hediye edildi, tatlı ikramında bulunuldu.

Bölge Müftüsü, bugün Kırcaali'den başka aynı organizasyon çerçevesinde Haskovo (Hasköy) şehrinde ve Kirkovo'nun (Kızılağaç) Benkovski (Killi) köyünde de toplu sünnet düzenlendiğini belirtti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER