Kırcaali Fahri Vatandaşı Ziyatin Nuriev, Sofya’da “Dürüst Adam" başlıklı kişisel sergisini açıyorCuma, 12 Mayıs 2023

Kırcaali Fahri Vatandaşı Ziyatin Nuriev, Sofya’da “Dürüst Adam

Kırcaali Fahri Vatandaşı unvanına sahip, eserleriyle dünya çapında üne sahip heykeltıraş Ziyatin Nuriev, Sofya'da "Dürüst Adam" başlıklı kişisel sergisini açıyor. Sergi, 15-31 Mayıs tarihleri ​​arasında Anel Müze Galerisi’nde ziyarete açık olacak. Serginin küratörü Aksinia Djurova'dır. Serginin açılış töreni, 15 Mayıs'ta 17:30-20:00 saatleri arasında Todor Aleksandrov Bulvarı No:14 adresinde bulunan Anel Oteli bünyesindeki Müze Galerisi’nde gerçekleşecek.

Ziyatin Nuriev, 8 Mayıs 1955 tarihinde Kırcaali’nin Most (Köprülü) köyünde dünyaya geldi. 1974'te Kazanlık Sanat Lisesi'nden, 1982'de Sofya Sanat Akademisi'nden mezun oldu.

İlk profesyonel katılımı, akademiden mezun olduktan bir hafta sonra Varna Şehir Sanat Galerisi ve Sofya Şehir Sanat Galerisi tarafından hemen satın alınan iki eserle Sofya'daki Ulusal Gençlik Sanatı Sergisi’ne katılımıdır. Aynı yıl Burgaz yakınlarındaki Rosenets Parkı’nda (Otmanlı) düzenlenen zamanına göre prestijli Uluslararası Heykel Sempozyumu’na katılarak büyük ödülü kazandı. “Fısıltı ”adlı eseri halen Burgaz sahil parkında sergilenmektedir.

1991 yılında ilk kez turist olarak İstanbul'a giden heykeltıraş, gelişigüzel ziyaret ettiği VAKKO Galerisi’ne önceden hazırlanmış otobiyografisini bırakır. Aynı yıl ilk sergisini Ankara'da VAKKO Galerisi’nde açmak üzere davet edildi.

Türkiye'de yeteneği ve ustalığı ile hemen takdir edilen Ziyatin Nuriev, bugün hala ders vermekte olduğu İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde hocalık yapmaya davet edildi.

Heykeltıraşın meziyetleri, Bulgaristan ve Türkiye, Japonya ve Hollanda, Belçika ve Almanya, Polonya ve ABD'deki büyük, küçük birçok galeri ve özel plastik sanat eseri koleksiyoncusu tarafından takdir edildi.

Bu dönemde sergi ve sempozyumlara katılımı çok yoğun olmuş, isim olarak iz bırakması ise aldığı çok sayıda ödül ve onursal unvanla ölçülmektedir:

1982 - Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu, Burgaz, Bulgaristan - Büyük Ödül

1985 - Ulusal Gençlik Sergisi - Bulgaristan Ressamlar Birliği ödülü

1987 - Açık Hava Heykel Sergisi, Varna - Birincilik ödülü

1987 – Bulgaristan Ressamlar Birliği - Heykel Ödülü

1988 - Pirin – Blagoevgrad Karma Sergisi - Heykel Birincilik Ödülü

1998 - Rumeli Holding Heykel Yarışması – Teşvik Ödülü

-2002 – Trabzon şehrine giriş yoluna yerleştirilecek heykel için Heykel Yarışması – birincilik ödülü ve teşvik

Kasım 2006'da Kırcaali'deki 21. Yüzyıl Otogarı önündeki yenilenen döner kavşak alanında açılan Orpheus'un Liri Anıt Heykeli de onun eseridir.

Ziyatin Nuriev, bazalt, granit, mermer, bronz, paslanmaz çelik gibi çeşitli malzemelerle çalışan son derece yetenekli bir heykeltıraştır.

Sanatının tarzı ve özellikleri, yalnızca büyük ruhunu yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda bilgeliğinin gücünü ve bir sonsuzluk hissini de yansıtır.

1990 Ocak olayları sırasında Ziyatin Nuriev, Blagoi Kalımov ve Georgi Çeşmeciev ile birlikte Kırcaali şehrinde ortaya çıkan etnik gerginliğin yatıştırılmasına büyük katkı sağlayan Sivil Birlik Komitesi'nin kurulmasında aktif rol aldı.

Kardjali BG Vesti


DİĞER HABERLER