Kırcaali Haber Gazetesi 5.yıldönümünü kutladıPerşembe, 26 Mayıs 2011

Kırcaali Haber Gazetesi 5.yıldönümünü kutladı Kırcaali Haber gazetesinin 5.yıldönümü 25.05.2011yılında "Ardastroy" restoranında verilen resepsiyonla kutlandı. Çok sayıda davetlinin katıldığı kutlamada Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Murat Türkarslan, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve Yardımcısı Elisaveta Kehayova, Momçilgrat Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah ve Yardımcısı Birol Köseömer, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet yer aldılar. Kırcaali Haber ailesinin bayramını Bursa Osmangazi Belediyesi Adalet ve Kalkınma Partisinin İlçe Teşkilatı'ndan Nayme Kaşmer, Batı Trakya'dan "Rodop Rüzgarı" dergisi sahibi İbrahim Balatalı ve Batı Trakya Azınlığı, Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, gazeteye maddi destekte bulunan birçok yerli iş adamları hazır bulundular.

Kırcaali Haber sitesi ve gazetesinin sahibi Müzekki Ahmet tüm davetlilere sıcak "Hoş geldiniz!" ile selamladıktan sonra, "Gazetenin 1 Mayıs 2006 yılında Bulgaristan Türklerinin hür bir basını olarak, Bulgaristan Türklerinin Sesi olmaya aday olarak, internet üzerinden www.kırcaalihaber.com adresinde elektronik varyantını yayınlamaya başladık. Daha sonra bir yıl içinde birçok basın camiasına mensup kişilerle bağlantılar kurduk. Özellikle şu anda aramızda bulunan Batı Trakya'dan araştırmacı - gazeteci İbrahim Baltalı ile görüştükten sonra Kırcaali Haber'i gazete olarak çıkarmaya karar verdik. Açıkçası onlardan büyük moral desteği buldum. Çünkü Bulgaristan'da Türkçe gazete çıkarmak hiç de o kadar kolay bir iş değil. Tarihe de bakarsak, burada çıkan Türkçe gazetelerin bazıları bir yıl, bazıları 5 ay, bazıları 3 sayı çıkmış, kapanmıştır. Ne mutlu ki bize, bugün artık Bulgaristan Türklerinin Sesi Kırcaali Haber 5. yıldönümünü kutluyor ve inşallah, bizden sonra da bu gazete çıkmaya devam eder ki, 50. yıldönümünü de kutlar" dedi. Müzekki Ahmet, Kırcaali Haber'in Bulgaristan'da yayınlanan Türkçe gazete olarak önemini belirtti. O, "Kırcaali Haber, sadece Anadilinde haber vermiyor, o Bulgaristan Türklerine hizmet sunuyor. Onların sadece problemlerini duyurmuyor, araştırmacılara yardımcı olmak üzere bu sorunları gelecek nesillere aktarmak için arşiv yapıyor. Gazetenin diğer özelliği de Bulgaristan'da Türkçenin yaşatılması için verdiği katkısıdır" diye vurguladı.

Müzekki Ahmed, Kırcaali Haber'in yayınlanmasında destekte bulunan herkese teşekkür etti, onlarsız gazetenin yaşaması mümkün olamayacağını belirtti. Bu bağlamda, Kırcaali Haber yönetiminin hazırladığı teşekkür belgelerini sundu. Kırcaali Haber'in sahibi, ilk teşekkür belgesini Türkiye Cumhuriyetinin büyük katkısını belirterek temsilcisi Sayın Türkaslan'a takdim etti. Ardından ise, "O olmazsa, gazete de olmayacak!" dediği Müh. Hasan Azis'e gazeteye hem maddi, hem manevi destek ve kompozisyon yarışmalarında katkılarından dolayı iki tane teşekkür belgesi sundu. Sırasıyla iş adamı Kadir Kırcı, Belediye Başkanları Resmi Murad ve Müh. Erdinç Hayrullah'a ve Rodop Rüzgarı dergisinin sahibi İbrahim Baltalı'ya teşekkür belgeleri sunuldu. Müzekki Ahmet, "EMS TURS" Şirketi sahibi ve aynı zamanda "Ömer Lütfi" Kültür Derneğinin Başkanı Seyhan Mehmed'e, iş adamı Sezay Ahmed'e, Karaman Firması sahibine, "Ekip holding" sahibi Cevcet Adem'e de şükranlarını teşekkür belgeleriyle gösterdi.

Ayrıca Sayın Ahmed, Kırcaali Haber'in ilk profesyonel gazetecisi İsmail Köseömer"e , "Ofiste kendisine özel bir büro hazırlattım ve inşallah o büro başına yakında yeniden döner" diyerek sunduğu teşekkür belgesiyle onun verdiği hizmetin değerini gösterdi. Bir de, Kırcaali Haber'in Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Durhan Ali'ye emekli oldu olalı, gazetenin en yakın yardımcısı olduğunu belirterek, teşekkür belgesiyle kendisini onurlandırdı.
İsmail Köseömer, Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) Genel Merkezinden ve HÖH milletvekili Remzi Osman tarafından gönderilen kutlama mesajlarını okudu. Onlarda, gazetenin Bulgaristan Türk kültürü açısından önemi ve objektif haber yapma ilkelerine uyduğu ön plana çıkarılıyor, desteğe hazır olunduğu ifade ediliyor.

Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, Kırcaali Haber gazetesinin Başmüftülük krizini takip ederek, objektif şekilde olayları yansıttığını dile getirdi, "Yönü belli, her zaman doğrudan yana olma niteliği taşıyan bir gazete " dedi. Beyhan Hoca, Başmüftülük adına, Müzekki Ahmed'e plaket sundu.

Hasan Azis Kırcaali Belediyesi adına gazete sahibi ve ekibini tebriklemesinde, "Çocuğun gelişmesi için ilk yedi yılı çok önemlidir. Bu herşey için geçerlidir. Bu konuda Belediye Başkanı olarak ve bir Kırcaalili olarak, Kırcaali Haber gazetesi için çok rahatım. İlk yedi yılı doldurmadı ama 5 yıl içinde gazete çok sağlam temeller attı, çok iyi gelişti" dedi. Başakn, Kırcaali Haber'in yayınlanmasında katkısı olan her Türkçe sevdalısına şükran sundu.
Hasan Azis, Kırcaali Haber'in gerek Bulgaristan ve Türkiye'de, gerek dünyada sürekli takip edilen bir gazete olduğunu vurguladı. Başkan, "Kırcaali, Kırcaali Haber'siz olamıyor. Kırcaali Haber, Kırcaalilere başka bir aydınlık getirdi" dedi. Kırcaali Haber'in, siyaset, kültür, edebiyat alanında, yerel, bölgesel ve ulusal çapta haberler aktardığını ve herkes tarafından okunmasını tavsiye etti. Başkan, Kırcaali Belediyesi yönetimi adına Müzekki Ahmet'e teşekkür belgesi ve de bir fotoğraf makinesi sundu. Gazete sahibi teşekkür ederken Kırcaali Haber'in ofisinin de teknin donanımını Hasan Azis'e borçlu olduklarını açıkladı.
Bursa-Büyük Şehir Belediyesi adına kutlamaya katılan Nayme Kaşmer, Kırcaali Haber'in her gün yayında olmasını diledi. "Hepimiz bunu istersek, ele ele verirsek, birlik, beraberlik içinde bu işi başarabiliriz" diye mesaj verdi.
Eski Türkçe müfettişi ve Belediye Meclis üyesi Harun Bekir, "Kırcaali Haber bu beş yıl içerisinde Bulgaristan'da önemli yer aldı, hem haber, hem yorum olarak, gündemde tutmuş olduğu olaylarla, her zaman bizim yanımızda olmuştur. Bulgaristan'daki Türk toplumunun sorunlarını dile getirmeye çalışmış ve her zaman bu gündemi ön plana çıkarmaya çalışmıştır" dedi.

İki ay önce kompozisyon yarışması başlatan Kırcaali Haber Gazetesi ilk üç sıralamaya girenlere ödüllerini sundu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER