Kırcaali hastanesinde görevli doktorlar, Edirne ve Tekirdağ'daki hastaneleri ziyaret ettilerCuma, 22 Nisan 2022

Kırcaali hastanesinde görevli doktorlar, Edirne ve Tekirdağ'daki hastaneleri ziyaret ettiler

Kırcaali Dr. Atanas Dafovski  Hastanesinde görevli sağlık uzmanlarından oluşan bir heyet, 14 ve 15 Nisan tarihlerinde Edirne'deki Trakya Üniversitesinin davetlisi olarak Türkiye’nin Edirne ve Tekirdağ şehirlerine verimli bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret, Kırcaali Belediyesi ve bizzat Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis'in desteğiyle gerçekleştirildi.

Hastaneyi temsilen İcra Müdürü Prof. Dr. Todor Çerkezov, endokrinoloji uzmanı Dr. Semra İzetova, kardiyoloji uzmanı Dr. Ersin Yangın, hastane başhemşiresi Seynur Mümün ve belediyeyi temsilen Bayram Hüseyin, ev sahibi konumundaki Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz ve Genel Sekreteri Ahmet Sezgin tarafından Trakya Üniversitesi Rektörlüğünde nazik ve sıcak bir şekilde karşılandılar.

Ev sahipleri tarafından düzenlenen ziyaret programında Trakya Üniversitesi Hastanesi, Tekirdağ Devlet Hastanesi ve ilaç firması POLİFARMA’ya yapılan ziyaretler yer aldı.

Doktorlar, Türkiye’den döndükten sonra ziyaretle ilgili şunları anlattılar: “Üniversite Hastanesinin birkaç bölümünü ziyaret ettik ve tıp uzmanlarının yoğun iş yüküne ve hasta akışına rağmen her yerde nazik ve sıcak karşılanmadan çok etkilendik. Acil Serviste hastanın aciliyet düzeyine göre hızlı ve özel bakım sağlamak için hasta akışını hatasız bir şekilde yönlendiren mükemmel organize edilmiş bir triyaj gördük. Üniversite ve hastane arasındaki iyi organizasyonu ve iş birliğini hissettik. Ortak bir hedef ve gelişme yönü ile çok doğal ve zahmetsizce el ele giden teori ve pratik arasında inanılmaz bir sinerji elde etmişler”.

Özellikle Tekirdağ'daki hastaneden çok etkilenen doktorlar, sözlerine şunları eklediler: “Devlet fonlarıyla inşa edilmiş ve donatılmış yeni, yüksek teknolojili, modern bir hastane – tek kelimeyle "Geleceğin Hastanesi" olarak tanımlanabilir, ama aslında bu hastaneyi görüp atmosferini hissetmek lazım. Ev sahipleri son derece naziktiler, bizi uzun zamandır beklenen ve özel konuklar gibi karşıladılar. Yönetimden başlayarak tıbbi bakım, sağlık hizmetleri ve kusursuz bir hastane ortamına kadar her düzeyde mükemmel profesyonelliği hissettik. Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan şu etkileyici veciz sözle bizleri bu mükemmelliğin sırrını açtı: “Ölçme olmadan kontrol olmaz, kontrol olmadan yönetim olmaz!” Bu hastanede kesinlikle şu üç şey de vardı: Her an müdür makam odasındaki monitörde gerçek zamanlı olarak her dakika takip edilen ve kontrol edilen göstergeleri görüyordu”.

Doktorlar, ilaç firması POLİFARMA’ya gerçekleştirdikleri ziyaret hakkında şunları söylediler: “Uluslararası başarı ve Bulgaristan dahil 60'tan fazla ülke için ilaç ve tıbbi malzeme üretiminde başarılara sahip bir ilaç şirketi.

Bizi şirketin faaliyetleri ve başarıları hakkında bilgiler veren profesyonellerden oluşan yönetim ekibi tarafından sıcak bir şekilde karşılandık. POLİFARMA tarafından geliştirilen dünyadaki ilk ve tek ürün olan evde güvenli ve kolay bir şekilde diyaliz işlemi yapmak için otomatik SAPD cihazından etkilendik. Şirketin Türkiye'de ilk ürettiği bir diğer ürün ise gerekli tüm elektrolitleri ve diğer besin maddelerini içeren parenteral beslenme için üç bileşenli bir sıvı karışımıdır. Profesyonelce geliştirilmiş kaliteli üretim, üretim alanlarının ölçeği ve yüksek teknoloji altyapısı bizi büyüledi.

POLİFARMA Yönetim Kurulu Başkanı Vidan Kumrulu, Bulgaristan'ı çok sevdiğini ve bizleri çok yakın hissettiği misafirler olarak kabul ettiğini söyledi. Ev sahipleri bizleri Türkiye’de oruç tutanlara verilen geleneksel iftar yemeğine davet ettiler. İftar barışın, mağfiretin, karşılıklı anlayışın ve hoşgörünün simgesi ve bu anlamda katıldığımız iftar ziyaretimizin harika ve doğal bir sonu oldu”.

Sağlık uzmanları, sayelerinde bu ziyareti gerçekleştirdikleri Edirne Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Murat Türkyılmaz ve Genel Sekreteri Ahmet Sezgin’in yanı sıra Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis'e içten şükranlarını ifade ettiler ve iyi bir iş birliğinin başarının formülü olduğuna inandıklarını dile getirdiler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER