Kırcaali Hastanesinde verem hastalığı için ücretsiz muayene yapılıyorÇarşamba, 30 Mart 2011

Kırcaali Hastanesinde verem hastalığı için ücretsiz muayene yapılıyorPazartesi gününden itibaren Kırcaali "Dr. Atanas Dafovski" Çokyönlü Aktif Tedavi Hastanesine bağlı Akciğer Hastalıkları Bölümünde gönüllü olarak vatandaşlar verem (tüberküloz) hastası olup olmadıklarını öğrenmek için ücretsiz muayene görüyorlar. 24 Mart - Dünya Verem ile Mücadele Günü dolayısıyla gerçekleştirilen ulusal kampanya esnasında ülke içinde tüm il merkezlerinde bulunan toplam 29 hastanede yapılıyor ve 1 Nisana kadar devam edecek. Açık Kapılar Haftası verem hastalığını önleme ve kontrol etme ulusal programı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.
Akciğer Hastalıkları Bölümünden alınan bilgiye göre, Kırcaalilerin muayenelere oldukça büyük ilgi gösterdikleri açıklandı. Burada görevliler, vatandaşlarla ilk önce anket incelemesi yapıyorlar ve belirli olumlu cevap alınca uzman doktora yöneltiyorlar.
Uzmanlar, dünyada insanların üçte ikisi bu hastalığın basilinin taşıyıcısı olduğunu hatırlatıyorlar. Hastalığın ilk belirtileri bedenin yüksek derecesi-37,3'den 38'e kadar, birden bire zayıflama, sağlıksız beslenmeyle birlikte iştahsızlık olduğu belirtiliyor. Verem hastaları geceleri terliyorlar ve kendilerini halsiz hissediyorlar. Bu durum eğer iki ay devam ederse, mecburen doktora başvurmaları gerekiyor. Bazen insanlar dikkat çevirmiyorlar ağlantılarına, çünkü onlar keskin değiller. Kan tükürme görülürse, artık hastalık ilerlemiş duruma gelmiş demektir. Günlük stres, sağlıksız yaşayış tarzı ve beslenme vereme en önemli etkenlerdendir.
Dispanserde veremden tedavi görenlerin sayısı gittikçe artıyor. Hastalık ağır geçiyor, çünkü hastalar tedavisine ilerlemiş aşamasında geliyorlar. Şu anda bölümde 45 verem hastası var.
Muayeneler eski Dispanser binasında 7.30'dan 13.00'e arası yapılıyor,
0361/68443 telefonunda bağlantı kurulabilir.
DİĞER HABERLER