Kırcaali havaalanına yatırım yapmaya aday bulunduCuma, 20 Nisan 2012

Kırcaali havaalanına yatırım yapmaya aday bulundu Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu /KRİB/ Kırcaali Şubesine üye olan yerel şirketlerin temsilcileriyle görüşen Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova, Kırcaali yakınında bulunan havaalanını canlandırmaya aday bir yatırımcı olduğunu bildirdi. Amacın helikopter ve küçük uçaklarla bölgede uzakta bulunan kültürel tarihi yerlere kısa uçuşlar yapılması ve Sofya ile Karadeniz bölgesiyle havadan bağlantı kurulması olduğu açıklandı.

Görüşmede Kırcaali'nin pazara yakın eski kısmında Zanaatlar Sokağı oluşturulması kararlaştırıldı. Kırcaali Belediyesinin hazırladığı Kerimovata Kışta /Kerimin Evi/ yakınında bulunan harap olmaya başlayan birkaç asırlık evlerin restorasyonuna ilişkin projeyi desteklemeye hazır olduğunu duyurdu. Vali, bölgedeki otellerin daha çok turistlerle iş yapmaya yönelmeleri gerektiğini düşünüyor, çünkü bölgesel turizmden elde edilen gelirler onlardan kaynaklanıyor.

Kırcaali İş Bürosu Müdürü Valentin Grudev, "Kariyere Start" programından faydalanarak, yerel şirketlerin daha çok gençlere işe almaları için yardımcı olmayı vaat etti.

Tauşanova, iş adamlarından bu yıl start verilen konutların yenilenmesi programına katılmalarını istedi.

KRİB Kırcaali Şubesine üye olan iş adamların sayısının artık 60 olduğu belli oldu.

KRİB Kırcaali Şube Başkanı Fahri İdriz, "Biz KRİB olarak bölgede ekonominin gelişimi için üzerimize düşen rolü üstlenerek, belediyelere ve İl İdaresine yardımcı olmaya hazırız" dedi.

Teşkilat artık Üçlü İşbirliği Bölgesel Konseyinde ve diğer bölgesel gelişim ve iş istihdamı konseylerinde yer alıyor. KRİB Kırcaali Şubesi yönetiminin pazartesi Yerel Meclis Kurul Başkanı Raif Mustafa ile görüşeceği açıklandı.

Ayrıca Meclis Üyeleri, parti ve kamu kuruluşları temsilcileriyle de görüşmeler yapılması planlanıyor.


DİĞER HABERLER