Kırcaali Havacılık ve Motosiklet Kulübü, havalimanı ihtiyacını gündeme getiriyorCuma, 14 Ocak 2022

Kırcaali Havacılık ve Motosiklet Kulübü, havalimanı ihtiyacını gündeme getiriyor

İş dünyası büyük ilgi gösterdiği Kırcaali eski havalimanının yeniden inşa edilmesi gündeme getirildi. Şehirde ve ilde sanayinin gelişmesi, havalimanı ihtiyacını gündeme getiriyor. Havalimanı Kırcaali ile başkent Sofya arasında en hızlı bağlantıyı sağlayabilir. Turizmi canlandırmak için de gereklidir. Kırcaali Havacılık ve Motosiklet Kulübü yönetimi, Kırcaali’nin Gledka semti yakınlarındaki havalimanının yeniden uçuşlara açılması ihtiyacı konusunu devlet ve belediye yetkililerinin dikkatine arz etmeyi planlıyor.

Konuyla ilgili bugün (14.01.2022) düzenlenen basın toplantısında konuşan işletme sahibi ve toplumun ileri gelen isimlerinden Sebahattin Gökçe, “Halihazırda havaalanının mülkiyeti devlete ait Sanayi Bölgeleri Şirketine devredilmiştir. Amaç, onun belirli bir yatırımcı tarafından özelleştirilmesidir. Havacılık ve Motosiklet Kulübü havaalanının mülkiyetinin belediyeye devredilmesini öneriyor. Şu anda havalimanının ne zaman açılacağı konusunda yurt içi ve yurt dışından birçok firmadan çok sayıda soru geliyor. Komşu Yunanistan, Türkiye ve Kuzey Makedonya ile bağlantı sağlayabilir. Kırcaali'de gümrük var ve kargo uçuşları kolaylaştırılacak” diye vurguladı. Borisov hükümetinin değişmesinden sonra yerel halkın direnci sonucunda eski havalimanının yeniden uçuşlara açıldığı Ruse (Rusçuk) şehrini örnek veren iş insanı, ayrıca havalimanının yeniden inşası için 2,6 milyon leva kaynak tahsis edildiğini kaydetti.

Kırcaali İl Bilgi Merkezi Müdürü Dora Hristova, “Hem Rusçuk hem de Kırcaali, 9 numaralı ulaşım koridorunun güzergahı üzerinde yer almaktadır. Bu da bu havalimanlarını stratejik olarak önemli kılıyor. Ayrıca Gledka semtinin üst tarafındaki havaalanı, Plovdiv (Filibe) yakınlarındaki hariç, Orta Güney Kalkınma Bölgesi'nde korunan tek havaalanıdır” diye vurguladı. Hristova, bölgede turizmin gelecekteki gelişiminin havaalanın uçuşlara açılmasını gerektirdiğini kaydetti.

Kırcaali Havacılık ve Motosiklet Kulübü Başkanı Necat Osman, Türkiye'nin yolcu uçak firmalarının şehrin üst tarafındaki havalimanına büyük ilgi gösterdiğine dikkat çekti. Yunanistan'daki Dedeağaç ve Keramoti havalimanları ile Kırcaali havalimanı arasında bağlantı kurulabileceğini belirtti.

Pilot Rusi Petkov, havalimanının faaliyete geçmesi halinde havacılık sporlarının geliştirilmesinin mümkün olacağına işaret etti. Havaalanının tarımsal havacılık, orman yangınlarına havadan müdahale, kurtarma operasyonları için uygun olduğunu söyledi.

Pilot, Kırcaali yakınlarındaki barajda deniz uçakları için ülkedeki tek lisanslı havalimanı olduğunu duyurdu.

Şu anda Şiroko Pole (Sürmenler) köyü yakınlarında uçakların iniş ve kalkışı için kullanılan bir pist bulunuyor.

Kulüp yetkilileri, Gledka semti yakınlarındaki havaalanı pistinin genişletilebileceğini belirttiler. Üç arsa sahibinin, tesisin genişletilmesini gerçekleştirmek için belediyeye ait arsa karşılığında arsalarını vermeye hazır oldukları anlaşıldı.

Georgi KULOV


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER