Kırcaali için kırmızı kod alarmı verildiPazartesi, 29 Ekim 2012

Kırcaali için kırmızı kod alarmı verildiUlusal Meteoroloji ve Hidroloji Enstitüsü (NİMH) tarafından artık ikinci gün Kırcaali'de şiddetli yağışlar ve rüzgarlar olmasından dolayı en yüksek düzeydeki kırmızı kod alarmı ilan edildi.

Ülkede Güney ve Kuzeydoğu Bulgaristan'da bulunan 7 il için kırmızı kod alarmı verildi. Kırmızı kod Blagoevgrad (Yukarı Cuma), Smolyan (Paşmaklı), Haskovo (Hasköy), Şumnu, Razgrad, Silistre ve Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) illeri için geçerli.

Smolyan, Dobriç ve Silistre illerinde şiddetli rüzgar esmesi bekleniyor. Şiddetli rüzgar için Sliven, Yambol, Varna ve Burgaz illerinde sarı kod alarmı ilan edildi. Ülkenin diğer bölgeleri için yeşil kod geçerli.

Bu sabah başkent Sofya'da da sağanak yağmur yağdı ve şehir içi ulaşımı zorlaştırarak, ana yollarda tıkanmaya sebep oldu.

NİMH'den hava olaylarının son derecede etkili olacağı için büyük hasarlara yol açabileceğine dair uyarıda bulundular. Ülke genelinde hava bulutlu ve yağmurlu olmaya devam edecek. Doğu Bulgaristan'da hava rüzgarlı kalacak, orta şiddetteki rüzgar güney-güneybatıdan esen güçlü rüzgara dönüşebilir.

Dağlarda hava bulutlu ve sisli, özellikle Rodoplarda büyük ölçüde yağmur yağışları olacak. Rüzgar güneybatıdan güçlü olarak esecek. Karadenizde hava bulutlu ve yağmurlu olacak. Orta şiddette ve güneyden güçlü rüzgar esmeye devam edecek.

Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova, il çapında şiddetli yağmur yağışlarından dolayı acil durumlar olmadığını haber verdi. Bazı yerlerde yollara düşen ağaçların kaldırıldığı, ev ve iş yerlerini basan suların da itfaiye ekiplerinin yardımıyla etkisiz hale getirildiği anlaşıldı.


DİĞER HABERLER