Kırcaali ilçesinde anaokullarındaki gruplarda çocuk sayısı artırılıyorCuma, 29 Temmuz 2022

Kırcaali ilçesinde anaokullarındaki gruplarda çocuk sayısı artırılıyor

Kırcaali Belediye Meclisi kararı ile ilçedeki anaokullarında yer alan gruplardaki çocuk sayısı artırıldı. Çeşitli partilerin Meclis gruplarında yer alan 36 Meclis Üyesi lehte oy kullandılar.

Kırcaali Belediye Başkanı, önerinin gerekçelerini şöyle açıkladı: “Kırcaali Belediyesine 2022/2023 eğitim öğretim yılı için gruplardaki çocuk sayısının belirlenmesine ilişkin şehirdeki anaokullarının müdürlerinden  gerekçeli raporlar alındı. Bu kurumların yöneticileri, 3 Mayıs 2009 tarihli Devlet Gazetesi’nin 36.sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulunun 30 Nisan 2019 tarihli ve 98 Sayılı Kararı ile değiştirilen Okul Öncesi ve Okul Eğitim Sistemindeki Kurumların Finansmanına İlişkin Yönetmeliğin 57a ​​maddesine dayanarak, aşağıdakileri göz önünde bulundurarak anaokulu gruplarındaki çocuk sayısının artırılmasını öneriyorlar:

- Küçük çocuklarda adaptasyon süreci ve henüz tam olarak gelişmemiş bağışıklık, çocuk kurumuna sık sık devamsızlık yapmalarına yol açmaktadır. Hemen hemen her anaokulunda, özellikle solunum sistemi hastalıklarının ağırlaştığı ve derinleştiği kış aylarında anaokuluna düzenli olarak gitmeyen kronik hastalığı olan gruplarda birkaç çocuk bulunmaktadır.

- Ziyaretlerin zorunlu olmaması nedeniyle kreş çağındaki birinci ve ikinci yaş grubundaki çocuklar genellikle ailevi nedenlerden dolayı devamsızlık yapmaktadır.

2022/2023 eğitim öğretim yılı için yapılan başvuruların çokluğu, velilerin istihdamları nedeniyle okul öncesi kurumların sunduğu hizmete gösterdiği ilgi ve istek, pek çok çocuğu anaokullarına başvuru sıralamalarının dışında bırakmaktadır.

Anaokulları, çocukların yetiştirilmesi, eğitimi, sosyalleşmesi ve öğretimi için çok iyi maddi donanıma, güvenliklerini ve emniyetlerini garanti eden yeterli alana ve yataklara sahiptir.

Okul öncesi eğitim sektörü yeterli ve nitelikli insan kaynağına, teknik araçlara ve didaktik materyallere sahip olduğundan dolayı gruplarda çocuk sayısının artırılması eğitim sürecinin kalitesini etkilemeyecek.

Devlet tarafından koruma altına alınan anaokulların listesi kabul edildi ve merkezi eğitim kurumlarının listesi güncellendi.

 


DİĞER HABERLER