Kırcaali İlçesinde evsel katı atık ücreti, konutun metrekaresi üzerinden hesaplanacakSalı, 29 Aralık 2015

Kırcaali İlçesinde evsel katı atık ücreti, konutun metrekaresi üzerinden hesaplanacakKırcaali Meclisi, ilçe sınırları dahilinde Yerel Vergiler ve Hizmetlerin Ücretlerinin Belirlenmesi ve İdaresine İlişkin Yönetmeliği'nde değişiklikler kabul etti. Bunun yanı sıra katı atıkların yönetimiyle ilgili faaliyetlere ve 2016 yılında evsel atık ücretlerinin belirlenmesine ilişkin hesap planı kabul etti.

Kırcaali Belediyesi Yerel Vergiler ve Harçlar Müdürlüğünde görevliler, "Bugüne kadar evsel katı atık ücretinin miktarının belirlenmesinde baz alınacağı ulusal düzeyde geliştirilmiş yöntemler yok" diye yorum yaptılar. Yıllık evsel katı atık ücreti, bundan böyle vergi tabanının üzerinden değil, arazi üzerinde metrekare inşaat alanı üzerinden ödenecek.

Atık toplama ve bertaraf edilmesi sistemi dahilindeki taşınmaz mülklere yönelik Kırcaali'de konutlar için atık ücreti metrekare başına 0,78 leva, firmalar için ise metrekare başına 8 leva miktarında ödenecek. Köylerde konutlar için atık ücreti 0,36 leva, firmalar için ise 1,67 leva miktarında ödenecek.

Halk toplum merkezleri, müzeler, galeriler, kütüphaneler, ülkede resmi olarak kayıtlı dinlerin ibadet mekanları, bitişik alanlarla birlikte evsel katı atık ücretten muaf tutuluyor. Eğitim kurumları için evsel atık ücreti şimdiye kadar olduğu gibi okulda okuyan öğrenci başına 7'şer leva olmak üzere aynı miktarda kalıyor.

Yapılan değişikliklerle atık toplama, atık taşıma, evsel katı atıkların depolanması ve toplumsal kullanım alanlarının temiz tutulması için yapılan harcamaların gerçekten karşılanmasıyla evsel katı atık ücretini toplama oranının arttırılması bekleniyor. 2016 yılında atıkların yönetimiyle ilgili hizmetlerden 4 milyon 960 bin leva miktarında gelir elde edilmesi bekleniyor.


DİĞER HABERLER