Kırcaali ilçesindeki ilk Çocuk Trafik Eğitim Parkı hizmete açıldıÇarşamba, 01 Haziran 2022

Kırcaali ilçesindeki ilk Çocuk Trafik Eğitim Parkı hizmete açıldı

1 Haziran Dünya Çocuk Günü arifesinde Kırcaali Kliment Ohridski İlköğretim Okulu’nda Çocuk Trafik Eğitim Parkı hizmete açıldı. 2021 yılında doğan proje fikri, Kırcaali Rotary Kulübünün girişimiyle Kırcaali Belediyesinin desteğiyle gerçekleştirildi.  

Açılış töreninin konukları arasında Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Muharrem Ali başta olmak üzere kulüp temsilcileri, Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis ve Kırcaali İl Eğitim Müdürlüğünde uzman olarak görev yapan Angelina Kostova yer aldılar.

Açılış kurdelesini, Dr. Müh. Azis, Muharrem Ali ve okul müdürü Margarita Todorova kestiler.

Rotary Kulübü tarafından ayrıca öğrencilere arabalar ve motosiklet olmak üzere mini akülü motorlu araçlar bağışlandı ve onlar programda bir atraksiyon haline geldiler. Küçük öğrenciler tarafından sürülen araçlar, yoldan geçenlerin karşıya geçmesi için belirli işaretlerde ve bir yaya yolunun önünde durarak trafik yol kurallarına nasıl uyulacağını gösterdiler. Küçük öğrenciler ayrıca yol işaretleri konusunda imrenilecek bir bilgi birikimi sergilediler, şarkı söylediler ve dans ettiler.

Okul müdürü Margarita Todorova, yaptığı selamlama konuşmasında, “Erken yaşlardan itibaren günlük olarak trafik yol kurallarını öğreneceğiz, böylece onları bilip uygulayacağız. Şehrimiz çok hızlı gelişiyor. Giderek daha fazla motorlu araç var ve kurallara uyarak kendimizi korumak zorundayız” dedi. Todorova, Rotary Kulübünün şahsında bağışçılara ve yardımlarından dolayı Başkan Dr. Müh. Hasan Azis'e teşekkür etti.

Belediye Başkanı, yaptığı selamlama konuşmasında bu projenin hayatımıza yansıtılacağına ve çocuklara trafik kurallarının anlamını gerçek hayatta deneyimlemelerine olanak sağlayacağına olan inancını vurguladı. Dr. Müh. Azis, “Bu çocuklarımıza yönelik Rotary Kulübümüzle hayata geçirdiğimiz bir diğer projemizdir. Bu Çocuk Trafik Eğitim Parkı, Kırcaali ilçesinde bir ilk olup tüm okullardan ve anaokullarından çocuklar tarafından kullanılabilir” dedi.

Dr. Müh. Kırcaalili çocukları 1 Haziran Dünya Çocuk Günü ücretsiz olacak çocuk treninden de faydalanmaları üzere ebeveynler ve nine ve dedeleriyle birlikte Dünya Çocuk Günü saat 17.00’de Prostor Parkı’nda yeni kurulan Çocuk Macera Parkı’nın resmi açılış törenine davet etti.

Çocuklara yönelik bir başka proje hakkında da bilgi veren Belediye Başkanı, “Şu anda Kırcaali'deki Astronomi Gözlemevi için en modern teleskoplardan birini satın aldık. Bu teleskop, diğer modern ekipmanlarla birlikte bu yıl içinde Kırcaalili çocukların erişimine açık olacak" dedi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER