KIRCAALİ İLE GÜMÜLCİNE BELEDİYE BAŞKANLARI İLK KEZ BERABER MAKAZ YOLUNDAYDILARSalı, 20 Temmuz 2010

KIRCAALİ İLE GÜMÜLCİNE BELEDİYE BAŞKANLARI İLK KEZ BERABER MAKAZ YOLUNDAYDILARDimitris Koçakis: "Makaz Yolu Haziran 2011'de hazır olacak."

Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis başta olmak üzere Hak ve Özgürlükler Hareketi /HÖH/ Kırcaali Belediye Meclis üyeleri, HÖH ilçe kurulu üyeleri ve köy muhtarları ulu önder Atatürk'ün Selanik'teki doğduğu evini ziyaret ettiler. Selanik'e varmazdan önce Kırcaali'nin kardeş belediyesi olan Gümülcine'ye /Komotini/ uğrayan heyet, Gümülcine Belediye Başkanı Dimitris Koçakis, Gümülcine Belediyesi Başkan Yardımcıları Ali Ali ve Nalbantis, Belediye Başkanı Danışmanı Elmas Hüsmenoğlu, Güney Meriç Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu ve gazeteci yazar İbrahim Baltalı tarafından karşılandı. Daha sonra da Kırcaali'li konuklar Makaz Yolu'nu gezdiler. Hasan Azis ve Dimitris Koçakis özel bir araçla yapımı devam eden yolun son noktasına kadar gittiler ve incelemelerde bulundular. Bilindiği gibi bu yolun yapımı ve açılışı yirmi yıldan beri söz konusuydu. Ancak AB'nin ısrarları ve mali yardımı sonuç vermeye başladı. Birkaç yıldan beri sınırın iki tarafında da yoğun çalışmalar göze çarpıyor.
Dimitris Koçakis Kırcaali Haber gazetesine verdiği bilgilere göre Makaz Yolu'nun % 80 tamamlandığını ve son 3 kilometrede çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü belirtti. Koçakis devamla: "Bu yılın sonunda bitmesi planlanmasına rağmen, kriz nedeniyle yolun hizmete açılış süresi biraz uzayacak. Ancak Kırcaali Belediye Başkanı değerli dostum Hasan Azis ile yolu yapan firma yetkililerinden aldığımız bilgilere göre Haziran 2011 yılında yolun bitmesi öngörülmektedir. Ben de, dostum Hasan Azis gibi Makaz Yolu'nun sınıra 2 kilometre kalan bölümüne ilk defa geliyorum. Bu gün gördüklerim yolun en kısa zamanda biteceği yönünde bana büyük ümit verdi,"diye konuştu.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ise: "Bu gün Gümülcine'de mutlu biri varsa, o da benim. Çünkü bu yol benim "ilk aşkım". Daha Kırcaali Vali Yardımcısı olarak atandığım 2002 yılında bu yolun projesi ve yol ile ilgili tüm işlemlerin yapılması bana havale edilmişti. Neredeyse sekiz yıl sonra Yunanistan kısmında yol yapım çalışmalarının sınıra hayli bir yaklaşması ve yakın bir zaman zarfında tamamlanacak olması beni daha da sevindirdi", diyerek sevincini paylaştı.

Sınırın her iki tarafında yaşayan halkın akrabalık bağları zamanında zorunlu kopartılmaya çalışılmış olsa da, şimdi yolun açılmasıyla yakınlık daha da pekişecek. Dostluk köprülerinin ayakları sağlam bir zemine oturtulmuş olacak. İki şehir (Kırcaali - Gümülcine) arasındaki yol mesafesi 70 km ve yolculuk da 40 dakikaya düşerken dostlar ile sabah kahvelerimizi neden gene hep beraber içmeyelim! Gelecek bu günleri dört gözle bekleyip ip ile çekmekteyiz.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER