Kırcaali ilinde 2016 yılı mahsulü tütün tamamen alındıÇarşamba, 22 Şubat 2017

Kırcaali ilinde 2016 yılı mahsulü tütün tamamen alındıUlusal Tütün Üreticileri Derneği - 2010 Başkanı Tsvetan Filev, Tarım ve Gıda Bakanı Prof. Dr. Hristo Bozukov'a gönderdiği mektupta, "Blagoevgrad (Yukarıcuma), Smolyan (Paşmaklı), Kırcaali, Haskovo (Hasköy), Filibe, Stara Zagora (Eski Zağra), Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık), Şumnu, Silistre, Razgrad (Hazargrad), Turgovişte (Yenicuma), Rusçuk, Plevne ve Vratsa illerinde üretilen "Basmi", "Kabakulak" ve "Burley" cinsi tütünlerin hemen hemen yüzde 100 oranında alındığını bildirdi.

Son üç hafta içinde branş ve ilçe koordinatörleri ve derneğin yönetim kurulunun da 2016 yılında üretilen tütünlere ilişkim alım kampanyası ile ilgili tütün sektöründe gerginliğin üstesinden gelinmesi için büyük çabalar sarf ettikleri anlaşıldı. Mektupta bazı tütün işletmelerinin ödeme yaptığı, bazıların ödeme yapmaya devam ettiği, bazılarının ise ödemede geciktiği belirtildi.

Tsvetan Filev, Bakan'a yazdığı mektupta tütün üreticilerinin 2016 yılı tütün alım kampanyasına ilişkin geçici devlet destekleme ödemelerini Mart ayında alabilmeleri için Başbakanlık Tütün Danışma Konseyi'nin en geç Şubat'ın sonuna kadar acil olarak toplanması ısrarını yineledi.


DİĞER HABERLER