Kırcaali ilinde Afrika domuz vebası virüsünden etkilenmediCuma, 23 Ağustos 2019

Kırcaali ilinde Afrika domuz vebası virüsünden etkilenmediKırcaali Valiliğinden verilen bilgiye göre, dünkü Bölge Bulaşıcı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Komisyonu oturumunda Kırcaali ilinde bulaşıcı hayvan hastalıklarının söz konusu olmadığı, bölgenin Afrika domuz vebası virüsünden etkilenmediği ve salgının görüldüğü en yakın yerin Devin ilçesinin sınırları içerisinde bulunduğu anlaşıldı.

Kırcaali Orman Bölge Müdürlüğü çalışanları, ormanlık alanlarda aramalara devam ediyor.

Karayolları Kırcaali İl Müdürlüğü ekipleri, rekreasyon alanlarını ve atık kutularının yanı sıra ulusal karayolu şebekesi dahilindeki Kırcaali - Asenovgrad (Stanimaka), Haskovo (Hasköy)-Kırcaali - Makaza (Makas), Kırcaali - Ardino (Eğridere) ve Kırcaali - Most (Köprülü) - Manastır yollarını düzenli olarak dezenfekte etmektedirler.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Kırcaali Jenda (Yaşlıkköy) Av İşletme Müdürlüğü ekipleri 39, avcı ekipleri 5 domuz vurdular, tuzakla 22 domuz avlandı. Ne yazık ki, yaban domuzu avcılığına ilgi az ve bu durum, domuz popülasyonunun azaltılmasını zorlaştırıyor.

Kırcaali Valisi Nikola Çanev, belediyeleri nüfusun kışlık yakacak odun tedarikini hızlandırması konusunda uyardı. Vali, Afrika domuz veba virüsünün yayılmasını önlemek için kereste hasadının kısıtlanabileceğini belirtti.

Oturumda Plovdiv (Filibe) Su Havzaları Yönetim Müdürlüğü temsilcisi tarafından ölü hayvanların gömülmesi için belirlenen yerlerle ilgili bilgi verildi. Bölge Bulaşıcı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Komisyonu üyeleri, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı, Tarım Gıda ve Orman Bakanlığı ve Çevre ve Su Bakanlığı tarafından Afrika domuz vebası virüsünün risklerini ve zararlarını en aza indirmek için verilen talimatlar hakkında bilgilendirildiler.


DİĞER HABERLER