Kırcaali ilinde işsizlik azalıyorCuma, 23 Şubat 2018

Kırcaali ilinde işsizlik azalıyor Dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Kırcaali İstihdam Bürosu Müdürü Metin Hafızsalim, "Kırcaali'de işsizlik azalmaktadır. Geçtiğimiz ay işsizlik oranı yüzde 10,8 seviyedeydi. Bu oran ise Aralık 2017'ye göre yüzde 0,1, Ocak ayına göre ise yüzde 1,1 daha düşüktür" diye bildirdi.

Hafızsalim, sadece Ocak ayında bölgede 462 işsizin istihdam edildiğini belirtti. Onlardan 419 kişinin, Kırcaali İlçesi'nde birincil işgücü piyasasında çalışmaya başladığını, İstihdam programları kapsamında 4 kişinin, İnsan Kaynaklarını Geliştirme Operasyonel Programı kapsamında ise 38 kişinin istihdam edildiğini söyledi.

Çalışmaya başlayanların 120'si işçi sınıfına ait kişiler, 93'ü uzmanlık sahibi profesyoneller, 249'sı da niteliksiz işsizlerdir. Yüksek eğitimliler 57, lise mezunları 222, ilköğretim ve daha düşük okul mezunları ise 183'tür.

Metin Hafızsalim, Ocak ayında Kırcaali ilinde bulunan istihdam bürolarının ilanlarında 586 boş pozisyonun bulunduğunu bildirdi. Onlardan birincil işgücü piyasası tarafından 516 pozisyon, sübvansiyonlu istihdam programları kapsamında ise 70 boş pozisyon ilan edildiğini belirtti.

Kırcaali İstihdam Bürosu Müdürü, "31 Ocak 2017 tarihi itibariyle Kırcaali ilinde istihdam bürolarına kayıtlı işsiz sayısı 6550 kişidir. Bu sayı, önceki aya göre 44 kişi, önceki yılın Ocak ayına göre ise 699 kişi azdır" diye belirtti.

Kırcaali ilinin ülkede işsizlik oranı bakımından iller arasında 14. sırada yer aldığını kaydeden Metin Hafızsalim, daha iyi veya daha yüksek maaşlı iş arayan çalışanları da istihdam bürolarının hizmetlerinden faydalanmaya çağırdı.


DİĞER HABERLER