Kırcaali İlinde kayıtlı işsizlerin sayısında artış görülüyorCuma, 27 Ocak 2012

Kırcaali İlinde kayıtlı işsizlerin sayısında artış görülüyorİstihdam Ajansına bağlı Kırcaali Çalışma Bürosu yönetimi bugün aylık basın toplantısını düzenledi. Kırcaali Çalışma Bürosu Müdürü Valentin Grudev, aralık ayı raporunu gazetecilere tanıttı. Raporda, 2011 yılı aralık ayında büroya kayıt olan işsizlerin sayısı 726 kişiyle arttığı belirtildi. Kıyaslamak gerekirse, 2011 yılı kasım ayında işsizlerin sayısı 8 104 iken, aralık ayında Kırcaali İlindeki işsizlerin sayısı 8 830 olmuş. Çalışma Bürosu istatistiklerine göre, aralık ayında Kırcaali'deki işsizlik %13,3 iken, ocak ayının başında işsizlik oranı %14,5 olmuş. Kırcaali ilindeki belediyeler arasında en düşük işsizli oranı Çernooçene Belediyesinde, en yüksek işsizlik oranı ise Cebel Belediyesinde olduğu belirtildi.

Kırcaali Belediyesinde İstihdam Programlarının gerçekleştirilmesiyle, 2011 yılında toplam 526 kişiye iş sağlanmış, "Sosyal Yardımlaşma ve İstihdam Sağlama" Programın gerçekleştirilmesiyle en çok işsiz çalışma imkanı bulmuştur. Bu program sayesinde toplam 352 kişi çalışma imkanı bulmuştur. Hazırlanan rapora göre, çalışma imkanı sağlama açısından ve sosyal etkisi bakımından, "Engellilere Bireysel Asistan" Ulusal Programı ikinci sırada yer almaktadır. Bu programın uygulanmasıyla 70 kişiye çalışma imkanı sağlanmış, " Engellilere Bireysel Asistan" gibi çalışmaya başlamışlardır. Kırcaali Çalışma Bürosu raporuna göre, 209 kayıtlı işsize meslek eğitim kurslarına katılma imkanı sağlanmıştır.

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı çerçevesinde toplam 810 kişinin gerçekleştirilmekte olan çeşitli projelere katılma imkanı olmuştur. İl genelinden 777 işsiz ise, "Eğitim ve Kariyer Gelişimi", "Ben Yapabiliyorum", "Ben Daha Fazla Yapabiliyorum" projeleri sayesinde, kendilerine uygun eğitim aldıkları anlaşıldı.

" Gençlere Deneyim, İstihdam ve Yeni Bir Başlangıç" adlı projeyle 29 yaşından küçük 12 genç işsize ise çalışma fırsatı sağlanmıştır.


DİĞER HABERLER