Kırcaali İlinde önümüzdeki ders yılında öğrenciler, 27 sınıfta mesleki eğitimi görebileceklerPazartesi, 30 Ocak 2012

Kırcaali İlinde önümüzdeki ders yılında öğrenciler, 27 sınıfta mesleki eğitimi görebileceklerKırcaali Valiliğinden verilen bilgiye göre, Kırcaali İli Gelişmesi Kurumlararası Komisyonu 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Kırcaali ilindeki meslek liselerinin öğrenci kabul edebileceği sınıflar belirlendi. Toplantı, 27 Ocak 2012 tarihinde Kırcaali Vali Yardımcısı Asen Türdiev başkanlığında gerçekleşti. Komisyon, sınıflardan birine 6. sınıftan sonra, beşine 7. sınıftan sora, yirmi birine ise 8. sınıftan sonra, toplam 27 sınıfa öğrenci kabul edilmesine kararını aldı. Bu sınıflardaki öğrenciler normal meslek eğitimi alırken, ek olarak 4 açıköğretim sınıfı da açılacaktır. Bu sınıflar, 13 meslek lisesinde, "Peyo Yavorov" İlköğretim Okulunda ve engellilerin öğretim gördüğü "Petar Beron" Yatılı Okulunda açılacaktır.

Kırcaali Eğitim Müdürü Grozdan Kolev, "Şu ana kadar meslek eğitimi veren sınıfların sayısı 26 idi ve bu sınıflarda ortalama 19 öğrenci bulunmaktaydı. Meslek eğitimi veren sınıfların belirlenmesinde, mevcut öğrencilerin sayısı ile öğrencilerin tercihleri göz önünde bulundurulmuş, işgücü piyasasının ihtiyaç ve gereksinimleri etkili olmuştur. Ayrıca belediyelerdeki yetkililerin fikri ve önerileri de göz önünde bulundurulmuştur", diye açıkladı.

Bu sınıflardan 19'u Kırcaali Belediyesinde açılacaktır. Momçilgrad, Krumovgrad ve Kirkovo belediyelerinde ikişer sınıfın, Cebel ve Ardino'da ise birer sınıf olacağı açıklandı. Çernooçene Belediyesinde ise, meslek eğitim görülen herhangi bir sınıfın olmayacağı belirtildi.

Öğrencilerin tercih ettiği muhasebecilik, gıda sanayisi, makine, turizm, ulaşım, bilgisayar teknolojileri ve başka alanlarda ihtisaslaşmalarına devam edilecek. Kırcaali İnşaat Meslek Lisesi, 7. sınıftan sonra "Emlakçı" ve 8. sınıftan sonra da "İç Tasarımcı" gibi yeni açılacak olan bölümlere öğrenci kabul edecek. Aleko Konstantinov Meslek Lisesi ile Prof. Dr. Asen Zlatarov Meslek Lisesinde 4 açıköğretim sınıfı açılacak.


DİĞER HABERLER