Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin Yerel Mecliste alkışlandıPerşembe, 26 Ocak 2012

Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin Yerel Mecliste alkışlandıKırcaali Belediye Meclisinin bugünkü oturumunda Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin, 2011 yılı faaliyet raporunu meclis üyelerine sundu. Geçen 2011 yılı içerisinde vatandaşlar 251 sözlü ve 118 yazılı şikayet ile kendisine başvurmuştur. 2010 yılında sözlü şikayetler 297 iken, yazılı şikayetler ise 118 olduğu açıklandı. Kamu Denetçisinin göreve başlamasından bu yana toplam 1090 sözlü ile 354 yazılı şikayet geldiği açıklandı. Akif Emin, gelen tüm şikayetlerle yakından ilgilenmiş, sorunlarına çözüm yolu arayan vatandaşlara danışmanlık etmiş, sorulan sorulara cevap vermiş ve sorunların çözümü için yetkililerden ilgilenmelerini istemiş. Kamu Denetçisige göre, vatandaşların mülkiyet sorunlarıyla ilgili şikayetlerin sayısı üçte bir ile artış olduğunu söyledi. Kırcaalilerin idari hizmetlerle ilgili şikayetlerin ise iki misli daha az olduğu açıklandı. Toplumsal düzen, vatandaşların can ve mal güvenliğiyle ilgili şikayetlerin de ortaya çıktığı duyuruldu. Sosyal problemlerden dolayı şikayetlerin sayısında az ölçüde azalma olmuştur. Akif Emin, şikayetlerin çoğu eğitim, kültür, bazı kamu hizmetleri alanları ve vatandaşların mülkiyetleriyle ilgili olduklarını öne sürdü.

Akif Emin, eskiden devlet tarafından vatandaşlara kullanma hakkı tanıdığı bazı araziler, günümüzde Belediyeler, yüksek fiyatla satışa çıkarıldıkları için kullanıcılar bu arazileri satın almak istemediklerini vurguladı. Bu arazileri kullanan vatandaşlar, ihaleye katılma imkanı olmadığından topraklarını kaybetmeye mahkum olduklarına dikkat çekti. Kanunun düzeltilmesiyle bu haksızlığın ortadan kaldırılabileceğini dile getirdi. Aksi takdirde bu kullanılan toprak arazileri yeniden kullanılamaz bir araziye dönüşeceği için uyardı.

Akif Emin, ülkedeki mobil operatörlerinin faaliyetine de sınırlama getirilmesi gerektiğini düşünüyor. 2011 yılında Kırcaali Kamu Denetçiliğine 300'den fazla vatandaşın imzasını taşıyan bir şikayet sunulmuştur. Bu vatandaşlar, mobil operatörleriyle yaptıkları sözleşmelere son vermek istedikleri ve kullandıkları telefon numaralarını başka operatörde kullanmak istedikleri anlaşıldı. Kamu Denetçileri Birliği adına Bulgaristan Meclisine sunulan öneri üzere mobil operatörlerinin faaliyetinin sınırlandırılmasına ilişkin kanun değişikliği yapıldığını hatırlattı.

Hakif Emin'in sunduğu rapor, meclis üyeleri tarafından oybirliğiyle kabul edildi. Belediye Meclisindeki tüm parti temsilcileri ile bağımsız meclis üyesi Dr. Marin Muhtarov, Kırcaali Kamu Denetçisi çalışmalarıyla vatandaşların güvevini kazandığı, çok etkili ve birçok sorunun çözümünde katkısı olduğu konusunda hemfikir. Meclis üyeleri, bugüne kadar Hakif Emin'in çalışmalarından memnun olduklarını ve bundan üç yıl önce Kırcaali Balediye Meclisi bu göreve doğru kişiyi seçtiklerini ifade ettiler.

Hakif Emin'in Kırcaali Kamu Denetçisi olarak görev süresi ekim 2012 yılı tarihinde sona ermektedir. Meclis üyeleri, bu görevi üstlenecek ciddi bir alternatif aday şimdilik görmedikleri paylaştılar.


DİĞER HABERLER