Kırcaali Kuzey Arpezos Parkında kurulan satranç sahasının açılışı yapıldıSalı, 29 Nisan 2014

Kırcaali Kuzey Arpezos Parkında kurulan satranç sahasının açılışı yapıldı Kırcaali Kuzey Arpezos Parkında kurulan satranç sahası hizmete açıldı. Satranç oyununun ilk hamlelerini Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü Başkanı Güzin Ciravoğlu ve Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Gavrail Gavrailov yaptılar. Açılış kurdelesini Bulgaristan 2482 Bölge Guvernörü Dr. Valentin Stoyanov kesti.

Bu fikir birkaç ay önce Türkiye'den Rotary Kulübü üyelerinin Kırcaali'yi ziyaretleri sırasında doğdu. İlk önce iki bölge guvernörleri sadece Kırcaali'de satranç sahası kurulmasını anlaştılar. Fakat daha sonra proje genişleterek, Momçilgrad'da (Mestanlı) da böyle bir saha kuruldu. Şimdi de aynı girişimle Edirne şehrinde de açıkta satranç sahası kurulmaktadır.

Bugün Kuzey Arpezos Parkındaki Pentagon binası yanında düzenlenen kısa törende iki Rotary kulüplerinin üyelerinden başka, Kırcaali Belediye başkan yardımcıları Muharrem Muharrem ve Hüseyin Ahmet ve Belediyenin Başmimarı Petya Nazırova hazır bulundular. Ayrıca açılışta Kırcaali Rotary Kulübünün pek çok genç üyesi ve etraftaki semtlerde oturan çocuklar vardı.

Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Gavrail Gavrailov, satranç sahası kurulması fikrinin iki kulübün kardeş olması ve bölge guvernörlerin girişimi sayesinde gerçekleştiğini vurguladı. Gavrailov, tasarımını yapan Stenli Lukov'a, proje üstencisi Cevdet Adem'e, satranç taşlarını tedarik eden Sebahattin Gökçe'ye, gerekli malzemeyi tedarik eden Aleksandır Elinov ile Emil Mladenov'a teşekkür etti.

Gavrailov, parkta satranç sahasının kurulması için alan sağlayan özellikle Kırcaali Belediyesine teşekkürlerini sundu. Rotary Kulübü Başkanı, "Biz bu dönemin `Rotary ile Hayatı Değiştir` sloganına uymaktayız" diye sözlerini tamamladı.

2482 Bölge Guvernörü Dr. Valentin Stoyanov, bu satranç sahasında Kırcaalilerin oynayacak olmasına duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'e verdiği destekten dolayı özel teşekkürlerini sundu.

Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Muharrem, Rotary kulüplerinin girişiminin örnek teşkil ettiğini paylaştı.

Sayın Muharrem, "Bu projenin Kırcaali halkına yararlı olmasını bekliyorum. Vatandaşların evlerinin çevresini ıslah etme girişimlerinde bulunmaları gerekiyor. Her şeyi belediyenin yapmasını beklememek lazım" diye vurguladı.

İlk satranç oyununu çocuk olan Stoyan Gavazov ile Simeon Georgiev oynadılar.

Kırcaali ve Edirne Rotary kulüplerinin yönetimleri, Momçilgrad kasabasında kurulan satranç sahasını da hizmete açtılar.


DİĞER HABERLER