Kırcaali Meclisi, koruma altında olan okulların listesini güncellediPerşembe, 28 Mayıs 2015

Kırcaali Meclisi, koruma altında olan okulların listesini güncellediKırcaali Yerel Meclisi'nin bugünkü oturumunda ilçedeki koruma altında olan okulların listesi güncellendi. Liste Eğitim Bakanı Todor Tanev'in onayına sunulacak.

Geçen eğitim ve öğretim yılında Nenkovo (Visallar) İvan Vazov İlköğretim Okulu, Boyno (İsmailler) Hristo Botev İlköğretim Okulu ve Kostino (Kemikler) İvan Vazov İlköğretim Okulu ülkede koruma altına giren okullar arasına girmişti. Gelecek ders yılı için Most (Köprülü) Hristo Smirnenski İlköğretim Okulu'nun da koruma altına alınması teklif ediliyor.

Nenkovo köyündeki okulda üç birleştirilmiş sınıfta 13 çocuk eğitim görüyor. En yakın okul 23 kilometre mesafede bulunuyor. Okula Bakalite (Bakılır) köyünden 5 çocuk geliyor.

Boyno okulunda birleştirilmiş ve öğrenci sayısı az olan dört sınıfta 42 çocuk eğitim görüyor. İl merkezinden 14 kilometre mesafede olan bu okul, Kırcaali İlçesinin bu bölgesinde tek okuldur. Kostino okulunda dört sınıfta 40 çocuk yer alıyor. Sekiz köy ve mahalleden 28 öğrenci okula yolculuk yapıyorlar. Kostino okulu Kırcaali'den 21 km, Ardino'dan ise 14 km mesafede bulunuyor. Most'taki ilköğretim okulunda 75 çocuk, öğrenci sayısı az olan 7 sınıfta okuyorlar. Okul, Haskovo (Hasköy)ili ile sınırda bulunuyor. Diğer en yakın 12 km mesafedeki okul Çiftlik köyünde bulunuyor. Okul kaliteli eğitim vermek için tüm koşulları sunuyor, okulun tadilatı yapıldı. Okul yeni donanımlı dersliklere sahip ve çağdaşlık konusunda tüm AB gerekliliklerine uyuyor. Koruma altına alınan okulların listesinin güncelleştirilmesinin nedenleri önerilen okulların en yakın belediye okulundan uzak mesafede olmaları, dağlık ve zor ulaşılır bölgelerde bulunmalarıdır. Bu okullar çocukların eğitimine ilişkin sağlık ve hijyen standartlarına uyuyorlar.

Bugünkü oturumda Belediye Meclis'in aldığı kararla ilçedeki merkez okulların listesi de güncellendi.


DİĞER HABERLER