Kırcaali Meclisi'nden heyelan bölgelerinde acil önlemlere ilişkin bildirgePerşembe, 30 Nisan 2015

Kırcaali Meclisi'nden heyelan bölgelerinde acil önlemlere ilişkin bildirgeBugün Kırcaali Meclisi, Sipey (Duranlar), Ençets (Salman) ve Nevestino (Büyükdere) köylerinde meydana gelen heyelan bölgelerinde acil olarak güçlendirme çalışmaları yapılmasına ilişkin bildirge kabul etti. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) mensubu 28 Meclis Üyesinin verdiği olumlu oyla kabul edildi. İktidardaki GERB partisinin Kırcaali Meclis Grubu olumsuz oy kullandı. Bunun nedeni olarak yapılan açıklamada, "9 milyon levanın sorunu çözüleceğine dair garanti verilmeden körü körüne bir deneme olarak harcanması talebini desteklemeyeceğiz" denildi.

Biznes İnkübatör Salonunda yapılan Yerel Meclis oturumunda heyelan mağdurlarının temsilcileri de hazır bulundu.

Kırcaali Belediye Başkanı Yerel Meclis kürsüsünden, "Yerleşim yerlerinde meydana gelen heyelanlardan büyük hasar gören mağdurların temsilcileri burada bulunuyor. İnsanlar devletin kendilerine yardım edip etmeyeceğini bilmiyorlar. Onlar çaresizlik içindeler. Ben onların çaresizliğini anlıyorum. Fakat yine de bir umut ışığı olduğuna inanıyorum. Bu insanların bazıları altı aydır evsiz. Bu zaman içinde yedi ev yıkılmıştır. Ayda ortalama bir ev harap oluyor. Buna rağmen bu insanların hiç birisi protesto yapılması fikrini ortaya atmadı. Tek bir kişi bile ne Belediye, ne Valilik, ne de Parlamento binaları önünde protesto gösterisi yapmaya karar vermedi. Çünkü onlar çaresizlik içerisinde olsalar da yardım göreceklerine dair bir umut ışığı besliyorlar. Garanti verilmesi istenmesi bu kişilere karşı saygısızlıktır, onların yaşadığı acıya karşı saygısızlıktır. Bizler harap olan yol altyapıdan bahsetmiyoruz, bizim için en büyük önem taşıyan şey ilk önce evleri yıkılma tehlikesine giren insanlara yardım edilmesidir. GERB partisinin pozisyonuna anlam veremiyorum. Belki de bu karar partinin merkez yönetimi tarafından dayatılmıştır. Heyelan mağdurları burada, sorunlarıyla ilgili nasıl tutum sergileyeceklerine onlar karar versinler" dedi.

Bildirgenin kabul edilmesinin ardından Meclis üyeler, Sipey, Ençets ve Nevestino köylerinde heyelanların önüne geçilmesine ilişkin acil önlemler tavsiyesinde bulunulan Sofya St. İvan Rilski Madencilik ve Jeoloji Üniversitesi'nden bilim adamları ekibi tarafından hazırlanan uzman raporu da kabul edildi.
Bildirge ve uzman raporu ile gelecek hafta Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Parlamento Başkanı, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Ulusal Kamu Denetçisi ile görüşmeler talep ederek, heyelanlarla ilgili sorunlara çözüm getirilmesini talep edecek. Bu görüşmelerin düzenlenmesi için GERB ve HÖH milletvekilleri Erdinç Hayrulla ve Tsveta Karayançeva'dan destek isteyecek.

Kırcaali Meclisin oturumundan sonra BSP Meclis Grubu, GERB partisinin Kırcaali İlçesinde meydana gelen heyelanlardan büyük hasarlar gören mağdurların sorunlarının çözümüne ilişkin bildirgeyi desteklemeyi reddetmesinden dolayı basına yaptığı yazılı açıklamada partiyi sert bir dille eleştirdi.


DİĞER HABERLER