Kırcaali Müftülüğü, Bölge Temel Dini Bilgiler Yarışması düzenlediPerşembe, 29 Ağustos 2019

Kırcaali Müftülüğü, Bölge Temel Dini Bilgiler Yarışması düzenlediKırcaali Bölge Müftülüğü bugün Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi'nde Bölge Temel İslami Bilgiler Yarışması düzenledi.

Kırcaali bölgesinin her yerinden sabırısız ve heyecanlı çocuklar, sabahın erken saatlerinde dini bilgiler konusunda yarışmak için Momchilgrad'a gelmeye başladılar. Bu yılki yarışmaya Kırcaali Bölge Müftülüğü'nün hizmet sahasında yaz döneminde gerçekleştirilen 14 Kur'an Kursu'na giden öğrencilerden oluşan gruplar katıldı. Onlar, üç turda bireysel olarak rekabet ettiler. Yarışma iki turdan ve katılımcıların, Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma, ilahi söyleme, şiir söyleme vb. farklı alanlarda yeteneklerini gösterme fırsatı buldukları bir kültürel programdan oluşuyordu. İlk turda çocuklar, akaid, fıkıh, ahlak ve siyer konularıyla ilgili soruların doğru cevaplarını işaret etmeleri gereken bir testi çözdüler. İkinci turda çocuklar Kuran-ı Kerim'den ezbere sureler okuyup, namaz dualarını ezbere söylediler ve ifadeli okudular.

Yarışmanın başında Kırcaali Merkez Camii'nde görevli Türkiye'den konuk imam Metin Uluocak, Aşr-ı şerif okudu. İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov, katılımcıları selamlayarak öğrencilere başarılar diledi. Ardından Ardino (Eğridere) bölgesinden sorumlu Kırcaali Müftü Vekili Erhan Recep de katılımcıları selamlayarak öğrencilere başarılar diledi. İlahiyat Lisesi'nde belletmen olarak görev yapan Hüseyin Mustafa'nın başkanlığındaki jüride üye olarak aynı lisede belletmen olarak göev yapan Ahmet Hasan ve Türkiye'den konuk imam Metin Uluocak yer aldılar. Yarışmanın tüm katılımcıları çok iyi performans gösterdiler.

Birinci turda dereceye giren öğrenciler:
1. Büşra Emin-Cebel (Şeyhcuma)
2. Cüneyt Metin-Cebel
3. Nilay Mehmet-Cebel

İkinci turda dereceye giren öğrenciler:
1.Furkan Mustafa-Benkovski (Killi)
2.Enes Bozov-Momçilgrad
3.Emin Ekrem-Benkovski
Üçüncü turda dereceye giren öğrenciler:
1.Şule Aliosman-Zvezdel (Güren)
2.Hatice Ali-Opılçensko (Hacımehmetler)
3.Işıl Şükrü-Lyaskovo (Pındıcak)

Üç turda birinci olan öğrenciler birer tablet, kitap ve okul malzemeleri, ikinci ve üçüncü olanlar ise para ödülü ile ödüllendirildi. Ayrıca yarışmaya katılan tüm öğrencilere ödüller, kitaplar ve okul malzemeleri hediye edildi. Ödüller için gereken kaynaklar, Kırcaali'den ünlü girişimci ve iş insanı Kadir Kırcı tarafından sağlandı.

Program, Krumovgrad (Koşukavak) bölgesinden sorumlu Kırcaali Müftü Vekili Nasuf Nasuf'un yaptığı dua ile son buldu. Yarışmadan sonra tüm katılımcılara organizatörler tarafından sağlanan öğle yemeği ikram edildi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER