Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Valisi Nikola Çanev ile görüştüÇarşamba, 29 Kasım 2017

Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Valisi Nikola Çanev ile görüştü Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, bugün bir araya gelerek kahve içtiler. İkisi, "İyi komşuluk en büyük zenginliktir" fikrinde birleşti. Bölgede Müslümanların lideri, Çanev'in görüşme davetini tüm bölgedeki Müslüman cemaatine yönelik ilginin ve saygının ifadesi olarak ve Vali'nin Ramazan ayında Kırcali Merkez Camiinde düzenlenen iftar yemeğine teşrif etmesine bir cevap olarak kabul etti.

Kırcaali Valisi, "Bizler Doğu Rodopların sakinleri etnik ve dini hoşgörünün örneğiyiz, yüzyıllarca bir arada yaşıyoruz, dostuz, bayramlarımızı hep birlikte kutluyoruz ve dışarıdan birisinin bize nasıl yaşayacağımızı öğretmesine ihtiyacımız yoktur" diye altını çizdi.

Beyhan Mehmet, "Dünya çapında yaşanan çatışmalara bakarsak, Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki iyi ilişkiler paha biçilmez değerdedir. Hıristiyanlık, İslam veya Musevilik, nasıl din olursa olsun fark etmeksizin, bir dinin temelinde insan değerleri, sevgi ve komşuya saygı yatmaktadır" diye altını çizdi.

Vali Çanev, Bulgaristan'da "ılımlı İslam" modeli vaaz edilmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Kırcaali Müftüsü, devletin ve dini önderlerin birbirine yardımcı olması gerektiği kanaatini dile getirdi ve hayırlı işe destek olmayı teşvik eden Kuran-ı Kerim'den bir ayeti söyledi.

Vali ve Müftü, insanların bir mozaik gibi farklı olduğunu, ancak insanları ayrıştıran değil, birleştiren şeylere yoğunlaşmanın önemli olduğu görüşünde birleştiler.

Beyhan Mehmet, Sofya'da Başmüftülüğe bağlı çalışacak dini görevlilerin yetiştirileceği ve radikal akımların yayılmasını önleyecek İslam Kültür Enstitüsü kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Müftülüklerin faaliyetinin devlet bütçesinden finanse edilmesine ilişkin mekanizma da ele alındı.


DİĞER HABERLER