Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet'in Ramazan Bayramı MesajıPazar, 27 Temmuz 2014

Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet'in Ramazan Bayramı Mesajı Yüce Allah'ın Rahman ve Rahim isimleriyle...

Değerli Dostlar, Kıymetli Müminler!

On bir ayın Sultanı, En kutlu misafir Mübarek Ramazan-ı Şerif'i artık uğurlama vakti. İradelerimizi eğiten, paylaşmayı iftar sofralarında ve mali infaklarla (Zekat ve fıtırlarla) öğreten, ruh ve gönül dünyamıza sekineyi kazandıran bu kutlu misafiri yeniden bir yıl sonra ağırlamak üzere gönderiyoruz...bir taraftan onun hüznünü yaşarken, bir taraftan da verimli, güzel, dolu-dolu ihya edilen bir ramazanın hediyesi olan - Ramazan Bayramına ulaşmanın sevinç ve saadetini yaşıyoruz.

Mevla'm İbadet ve taatlerimizi, salavat, zikir ve tespihlerimizi, mukabele ve vaazu nasihatleri, oruç ve nafile ibadetlerimizi dergahı izzetinde ahseni Kabul ile makbul eylesin ( en güzel şekilde Kabul eylesin).

Kıymetleri Kardeşlerim!

Ramazan ayı, on bir ayın sultanıdır, diğer bütün aylara örnektir! Bu münasebetle Ramazan ayında kazanmış olduğumuz güzel hasletleri ve salih amelleri diğer aylarda da sürdürmeye azami derecede ehemmiyet gösterelim. Nitekim efendimiz (s.a.s) "Nasıl yaşarsanız öyle vefat edersiniz, nasıl vefat ederseniz öyle hasrolunursunuz" buyurur. Yani son nefeste iman ile dünya'dan huzuru ilahiye yolculuğun yapılması bir ömrü ihata ettiğini Efendimiz (s.a.s) ifade ediyor. Mevla'm dünyada da iyilik ve güzellik ihsan etsin, ahrette de iyilik ve güzellikler bahşetsin inşallah.

Binaen aleyh bu doğrultuda bir de şu hadiseyi hatırlayalım: Ayşe annemiz peygamber Efendimiz (s.a.s)'e hangi amel daha hayırlıdır diye sorar, Peygamberimiz (s.a.s) cevaben " Az da olsa devamlı olandır" buyurur. İbadette, eğitim ve hayır işlerinde devamlılık esastır.

Değerli Müminler!

Allah'a Hamd olsun ki Kırcaali Bölge Müftülüğü olarak bizler de personelimizle birlikte "ekip çalışmasıyla" güzel ve verimli ramazan geçirdik. Ramazan ayında 65 noktada verilen yaz Kur'an kurslarımızı ziyaret ettik, kitap ve Kur'an ihtiyaçlarını giderdik.

Başmüftülüğümüzün 21-27 Temmuz günlerini, İslam eğitim haftasına destek olarak belirlemesi hasebiyle, aktif bir şekilde " Öğren, öğret, katkıda bulun" duygu ve düşünceleriyle bütün köy ve kasabalarımızla birlikte yardım elimizi uzattık, sergiler tertip ederek katıldık.

Vaaz ve irşad görevlisi hocalarımızla birlikte her akşam değişik köy ve kasabalarımızda halkımızla birlikte iftara katıldık, sohbet ettik, teravih namazı kıldık. Ramazanı, din eğitiminin ve anadilimiz Türkçe eğitiminin önemini, yaz kuran kurslarımızı, imam hatip okullarımızı, islam eğitim haftasını... vs konuları halkımıza anlatmaya çalıştık. Ramazan öncesinde imamlarımız vasıtasıyla Kırcaali iline göre hazırlanmış 6000 adet imsakiye dağıttık.

Bursa Bal-Göç Başkanı Sn. Yüksel Özkan'ın sağladığı 250 paket kumanyayı da imamlarımız vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık, kendilerine ve Bal-Göç Camiasına yardımlardan dolayı teşekkür ederiz.

Köylerimizin 100/ 80 de 5- 20 kişilik iftarların verilmesi yanı sıra Cebel ve Mestanlı'da her akşam 250- 300 kişiye, Kırcaali'de de 50-60 kişiye iftar verilmesi ayrıca Kırcaali Belediye başkanımız tarafından ücretsiz ulaşım sağlanması bizleri çok mutlu etti. Belediye başkanlarımıza ve duyarlı halkımıza toplu iftarlara sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ederiz. Müftülük olarak bizler de bir çok köyümüzde, Başmüftülüğün ve Diyanet Vakfının katkılarıyla muhtelif köylerde toplu iftarlar verdik, Mevla'm Kabul buyursun inşallah.

Kıymetli Müminler!

Bayramda akrabalar, komşular, büyükler ve hastalar ziyaret edilir duaları alınır. Kabristan ziyaret edilir, dünyadan ukbaya ayrılmış olan rahmetlilere dualar edilir, bir gün ölümün bize de misafir geleceği hatırlanır ibret alınır! Biribirlerini Allah adına affederek, Dargınların barışmasını önemle istirham ediyorum. Hatasız kul olmaz! Hatalarımızın farkına vararak bir adım geri atmasını bilelim, nefsimizi o suçluydu diyerek kabartmayalım. Böylelikle Allah'ın rahmet dairesinde olalım inşallah.

Değerli Dostlar!

Yüce Allah her insanın " Canını, malını, kanını, namus ve dinini" dokunulmaz kılmış ve haksız yere bir kişinin öldürülmesini bütün insanların ölümüne, bir insanın da kurtulmasını bütün insanların kurtulmasına eşdeğer kılmıştır.

Kardeşlerim! Yüzyıllardır yeryüzüne adaleti, hoşgörüyü, sevgi ve insanlığı götüren İslam toplumu, ne yazık ki bugün kan ağılıyor! Bu münasebetle İslam toplumları olan bizim büyük bir hüzün ve ızdırabımız var! Yüreklerimiz: Filistin, Kudüs, Suriye, Arakan, Mısır ve daha birçok İslam beldesinin zalimlerin silahları gölgesinde olmasından dolayı kasvetlidir, buruktur. Zalimleri Allah'a havale ediyoruz! Ve bayramın İslam toplumuna birlik ve dirlik vesilesi olmasını, bütün insanlığa huzur, adalet ve esenlik getirmesini niyaz ediyoruz.

Mevlam yar ve yardımcımız olsun, İslam toplumuna yeniden birlik ve dirlik ihsan etsin, Kendisine laik kul, Efendimiz (s.a.s)'e laik Ümmet eylesin, rızasına nail eylesin, Salihlerden kılsın.

Ramazan Bayramınız Kutlu olsun.

Not: Ramazan Bayramı üç gün sürer, 28-30.07.14
Sabah Namazı 5.20, Bayram Namazı 6.46'da kılınacaktır.


Beyhan Mehmet/ Kırcaali Müftüsü


DİĞER HABERLER