Kırcaali Müslümanları, Ramazan Bayramını merkez camide karşıladılarSalı, 30 Ağustos 2011

Kırcaali Müslümanları, Ramazan Bayramını merkez camide karşıladılar Binlerce Müslüman bu sabah Kırcaali'nin merkez camisinde mübarek Ramazan Bayramını karşıladılar. Ancak camiye sığmayan yüzlerce Müslüman tıklım tıklım avlusunu doldurarak, erkeklere farz olan Bayram namazını açıkta kılmak zorunda kaldılar. Bu durum bir kez daha Kırcaali'de ikinci büyük camiye ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne serdi.
Başkent Sofya için bayram namazı vakti ilan edilen 7.30'un Kırcaali'ye uyarlanmasıyla tam 7.22'de aralarında bir hayli gençlerin de bulunduğu müminler namaza saf tuttular. Bundan önce vaizlerde bulunan caminin imamlarından Erdinç Hayrullah cemaate Bayram namazının usulünce kılınışını hatırlattı.
İbadet sonrası Müslümanların kutladığı Ramazan ve Kurban Bayramlarının en güzel yanı olan büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpüldüğü tebrikleme âdetine geçildi. Müslümanlar birbirlerini kardeşçe kucakladılar, dostça el sıkıştılar.
Cami kapısının önünde namazın sonunu sabırsızlıkla bekleyen çocuklar, büyüklerinin ellerinden öperek bayramlarını kutlayarak, onlardan daha çok şeker ve para toplamak için adeta birbirleriyle yarıştılar. Ayrıca namaza gelen müminler Ramazan Bayramını fırsat bilerek, gönüllerden koptuğu kadar Somali'deki açlıkla mücadele eden Müslüman kardeşlerine ve camiye yardım etmek amacıyla para bağışında bulundular.
Namazdan önce Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmed, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed ve cami görevlileri toplanan cemaate hitaben Ramazan ayının ve sonunda idrak edilen bayramın önemini anlattılar. Özellikle bir ay boyunca Müslümanlara farz olan Allah adına oruç tutmanın büyük anlamına vurguladılar. Hocalar, Müslümanların bayramını kutlarken, Ramazan'da elde ettikleri manevi sermayeyi ömür boyunca korumalarını dilediler. Bunun ise, Ramazan ayında yapılan ibadetlerin alışkanlık haline getirilmesiyle mümkün olacağını öne sürdüler.
Kırcaali'nin dışında, bölgede bulunan toplam 230 civarında camide bu sabah Müslümanlar aynı hava içerisinde Ramazan Bayramını karşılama sevincini yaşadılar.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER