Kırcaali Pasaport Dairesi, özel belgeleri çıkartmak üzere Köylerde de dilekçe kabul edecekPerşembe, 24 Mart 2011

Kırcaali Pasaport Dairesi, özel belgeleri çıkartmak üzere Köylerde de dilekçe kabul edecekKırcaali Biznesinkubator binasında köy muhtarlar ile aylık toplantı düzenlendi. Toplantıda görüşülen konulardan biri köy muhtarlarının bölgelerde özel belgeleri çıkartmak üzere dilekçe kabul etme günleri organize etmeleri, toplantıya katılan "Bulgaristan Kimlik Belgeleri" Dairesi Başkanı Elina Garipova tarafından teklif edilmesiydi. Vatandaşlara kolaylık sağlayacak bu hizmeti muhtarların talep etme koşulları da açıklandı.
Hizmet, Kırcaali İİB İM Başkanı Komiser Valeri Baranov'a dilekçe ve kişilerin üç adını, bireysel vatandaşlık numaralarını, kimlik belgesinin türü ve kişilerin imzası bulunan belge hazırlanmasıyla sunulabilecek. En kısa zamanda pasaport dairesinden otomatik sistemden her kişiye hazır belge gönderilip onay istenilecek. Hazırlıklara hizmet ücreti ve pasaport dairesi çalışanlarına mekan sağlamak da dahildir.
Muhtarlara yönelik bu davetin amacı yaz aylarında pasaport daireleri önünde oluşan kuyruğu azaltmak ve vatandaşlara vakit kazandırmaktır.
İstatistiklere göre eski kimliklerin değişimi az sayıda yapılıyor, vatandaşların %20'si ise belgelerin son tarihini geçirerek cezalar ödemek zorunda kalıyor. Bu yılsonuna kadar Kırcaali "Bulgaristan Kimlik Belgeleri" Dairesinde 45 000 kimlik yenilenmesi gerekiyor. Bu sayıya ilk defa kimlik çıkartılan, adres değişikliği yapan, belgelerini kaybedenlerin sayısı da eklenilirse bu rakam 50 000 olması bekleniliyor. Diğer belediyelerin belediye başkanları da bu hizmetten yararlanmak istiyorlarsa 0361/ 69 208 nolu telefondan Elina Garipova'yı arayabilirler.


DİĞER HABERLER