Kırcaali Petko R. Slaveykov Lisesi’nden bir grup, Mersin’de bir proje toplantısına katılacakÇarşamba, 27 Eylül 2023

Kırcaali Petko R. Slaveykov Lisesi’nden bir grup, Mersin’de bir proje toplantısına katılacak

Kırcaali Petko R. Slaveykov Lisesi’nden 8 öğrenci ile 2 öğretmen, başka bir uluslararası proje kapsamında Rodopeya – Balkanika Derneği iş birliğinde Türkiye'de düzenlenen "Dijital Sanat Yoluyla Katılım" konulu bir toplantıya katılacaklar. Proje toplantısı, 1-10 Ekim 2023 tarihleri ​​arasında Mersin şehrinde Türkiye Cumhuriyeti Mersin Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilecektir. Türkiye, İtalya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti'nden katılımcıların katılımıyla gerçekleştirilen proje, Erasmus+ Gençlik Hareketliliği Programınca finanse edilmektedir. Projenin amacı, gençlerin kapsayıcılık konusundaki farkındalık ve bilgilerini artırmak ve dijital sanatlardaki becerilerini geliştirmektir. Öğretmenleri Eray Salif ve Dimitır Ganev’in rehberliğinde toplantıya katılacak olan 10-12. sınıf lise öğrencileri, Türkiye'de dijital sanatın sosyal amaçlarla kullanılabileceğini kanıtlayacaklar.

Toplantı programı, katılımcıların eğitim alanında ve kamusal hayatta amaca yönelik olarak kullanabilecekleri dijital çalışmalarla fikirlerini özgürce ifade etmelerine olanak sağlayacak. Faaliyetlerde resmi olmayan eğitim yöntemleri (grup çalışması, ikili çalışma, rol oynama, akran öğretimi ve sunumlar) gibi resmi olmayan eğitim yöntemleri kullanılacak. Onlarla sanat eserleri yaratmak için araç ve yöntemler kullanarak dijital sanat aracılığıyla kapsayıcılığın anlamını anlama amaçlanıyor. Projenin somut sonucu, katılımcıların dijital platformlara dahil edilecek kişisel dijital çalışmalarını sunacakları "Dijital Sanat Yoluyla Katılım" başlıklı bir dijital sanat sergisinin beğeniye sunulması olacak.

Proje programı, dijital alandaki bilgi ve becerilerin geliştirilmesiyle tematik olarak uyumludur. Program, organizasyonların, ardından Erasmus+ Programı’nın ve Youthpass Sertifikası’nın tanıtımıyla başlıyor. Toplantı sahipleri kapsayıcılık ve çeşitlilik üzerine bir sunum hazırladı, kapsayıcı eğitimde mentorluk becerileri ve dijital sanat, dijital tasarım, dijital sanatın kavramsal tasarımı, animasyon, 3D modelleme, figür çizimi, görsel efektler türleri ve teknikler, katılımı dijital sanatla birleştirmek için karakter tasarımı ve grup çalışması gibi tematik vurgular üzerine bir tartışma planlanıyor. Her katılımcı, kişisel dijital ürünlerini depolamak ve bunları dağıtım için kullanmak üzere bir bilgisayar bulunduracak.

Petko R. Slaveykov Lisesi’nden katılımcılar, çalışmalarını özel eğitim ihtiyaçları olan öğrencilere sunacaklar ve özel gereksinimli öğrencilerle çalışan öğretmenlere yardımcı olan gönüllüler olarak onlara dijital ürünlerle nasıl çalışacaklarını öğretecekler. Bu fikir, grubun kapsayıcı eğitimden sorumlu müdür yardımcısı Galya Karapetkova ile yaptığı bir toplantıda tartışıldı ve Karapetkova onlara özel eğitim ihtiyaçları olan öğrencilere yönelik eğitim öğretimin belirli özellikleri hakkında bilgi verdi.  

Uluslararası projelerde her grubun, katılımcıların hazırladıkları geleneksel yemekleri, dansları tanıttıkları, sunumlar yaptıkları vb. şeyleri tanıttıkları ulusal gecesi vardır. Petko R. Slaveykov Lisesi’nden katılımcılar, kendilerini, okulu ve Rodopeya-Balkanika Derneği’ni en iyi şekilde tanıtmak için her zaman son derece hazırlıklı ve motivelidirler ve bu nedenle sürekli olarak uluslararası projelerde ortaklık yapma davetleri alırlar. Tüm katılımcılara ek yeterliliklerin gelişimini belgeleyen ve gelecekte benzer faaliyetlere katılmaya teşvik edilecek olan Youthpass Sertifikası verilecek.


DİĞER HABERLER