Kırcaali Prostor Parkı’na pet şişe toplamak için sanat enstalasyonu yerleştirildiSalı, 28 Mart 2023

Kırcaali Prostor Parkı’na pet şişe toplamak için sanat enstalasyonu yerleştirildi

Kırcaali Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Dünya Günü münasebetiyle Kırcaali’deki Prostor Parkı’na küre şeklinde bir pet şişe toplama kutusu yerleştirildi. Geri dönüşüme gönderilecek plastik pet şişeleri toplamak için tasarlanmış bir sanat enstalasyonu söz konusudur. Küre şeklinde bir pet şişe toplama kutusu seçilmesiyle insanları onu mümkün olduğunca sık kullanmaya davet edilmesi amaçlanıyor.

Açıklamada, “Kırcaali şehrinin sakinleri ve misafirlerini pet şişe toplama kutusunu kullanmaya ve aynı zamanda korumaya davet ediyoruz. Çünkü doğayı korumak için atıkların miktarını azaltmak insanlığın temel amaçlarından biridir.

Plastik, doğanın, okyanusların ve hayvanların karşılaştığı birçok sorunla bağlantılıdır. Çoğu plastik ürünün bozulması 400 yıldan fazla zaman alır veya plastik ürünler hiç bozulmazlar.

Son yıllarda plastik, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Plastik geri dönüşümü, plastik atık veya hurdaların geri kazanılması ve malzemelerin yeniden işlenerek işlevsel ve kullanışlı ürünlere dönüştürülmesi sürecinin bir parçasıdır” denildi.


DİĞER HABERLER