Kırcaali Rotary Kulübü, gençlerde bağımlılıklar üzerine konferanslar başlatıyorSalı, 25 Ekim 2022

Kırcaali Rotary Kulübü, gençlerde bağımlılıklar üzerine konferanslar başlatıyor

Bulgaristan'daki Rotary Kulübü, gençler arasında bağımlılıklara karşı bir kampanya başlattı ve Kırcaali'de önleme üzerine bir dizi konferans düzenlenmesi için bir girişim başlatıldı. Bu, Bölge Guvernörü Violina Kostova'nın Kırcaali Rotary Kulübü, Rotaract ve şehirdeki Interact kulüpleri üyeleriyle yaptığı toplantıda netlik kazandı. Tartışma toplantısına 9. Bölge Guvernör Yardımcısı Hristina Todorova da katıldı. Tartışma toplantısı, Rotaryenler için özel bir önem taşıyan Dünya Çocuk Felci Günü'nde gerçekleşti. Bu hastalığa karşı başarılar, bu en büyük insani yardım kuruluşu sayesinde elde edilmiştir. Tartışmaya katılanlar bunu, gençler arasındaki bağımlılıklara karşı yürüttükleri kampanyanın da başarıyla taçlandırılacağının iyi bir işareti olarak gördüler.

Violina Kostova, katılımcılara Rotary Bulgaristan 2482 Bölgesi'ne ilişkin beş yıllık stratejik çalışma planının ana yönlerini tanıttı. Ülkedeki kulüpler arasında yapılan bir ankete dayanılarak hazırlanmıştır. Her bölge guvernörü, kulüpler tarafından planda belirlenen yönergeleri izleyecektir. Uygulama faaliyeti, medyanın odağında yer alıp şeffaf olacaktır.

Kulüplerde yapılan bir ankete dayalı olarak gençlere ve eğitime yönelik ulusal bir proje hazırlanmaktadır. Plan, bağımlılıkların önlenmesi, saldırganlıkla mücadele ve ilk yardım becerilerinin oluşturulmasına vurgu yapmaktadır.

Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Nevin Karaca, Kırcaali'de bu yönde çalışmaların başladığını belirtti. Bağımlılıkla mücadelenin bir yıllık görev süresinin bir önceliği olduğunu söyleyen kulüp Başkanı, bu konuda bugünlerde başlayacak bir dizi konferans hazırladığını açıkladı. Nevin Karaca, ayrıca hafife alınmaması gereken ebeveynlerle çalışmaya da odaklandığını vurguladı. Kulüp Başkanı, “Bu, ergenler üzerindeki etkiyi artıracaktır” dedi.

Toplantının konuğu Türkiye’den Çorlu Rotary Kulübü’nün eski başkanlarından Alev Karakaş Ayan oldu. Alev Karakaş Ayan, kardeş kulüpten Rotaryenlerin Kırcaali'den arkadaşlarıyla ortak bir sosyal proje yapma arzusunu dile getirdi.

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER