Kırcaali Rotary Kulübü'nden Ardino Hastanesi'ne 6 000 levalık bağışPerşembe, 28 Haziran 2018

Kırcaali Rotary Kulübü'nden Ardino Hastanesi'ne 6 000 levalık bağış Ardino Hastanesi, laboratuvarını Kırcaali Rotary Kulübü tarafından yapılan bağış sayesinde modern cihaz ve ekipmanla donatarak modern bir klinik laboratuvarı haline getirecek. Sağlık kuruluşuna dün 60. kuruluş yıldönümü vesilesiyle 6000 leva değerinde bir çek hediye edildi. Hastane müdürü Dr. Güner Osman, söz konusu paranın ELISA testi ile hormon analizör cihazı ve hızlı mikrobiyolojik analiz cihazları satın almak için harcanacağını bildirdi. Sarf malzemeleri de alınacağını söyleyen hastane yöneticisi," Kırcaalili rotaryenler, iyi yürekli insanlardır" diye vurguladı.

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, "Bu zor zamanlarda bağış yapmak çok önemlidir. Bu paraları toplayıp bize takdim eden Kırcaalili rotaryenlere ve Bursa ve Edirne'den dostlarına teşekkür ederiz" diye vurguladı.

Kırcaali Rotary Kulübü adına konuşan eski Başkan Sebahattin Gökçe, „Çok değerli Ardino'nun geçmişinin ve bugününün sağlık kahramanları, bu parayı, bir seferde değil, küçük taksitlerle topladık. Ama bu paralar candan ve yürekten verildi. Siz emeğinizle bizde sevinç ve saygı uyandırıyorsunuz. Benim annem Sinçets (Durabeyler) köyünden ve ben anne tarafından Ardinoluyum. Bu yüzden sizin bayramınız kalbime çok yakın" diye ifade etti. Sebahattin Gökçe, Ardino Hastanesi'nde görevli hekimlere nice nice başarılar diledi.

Kırcaali Rotary Kulübü'nün eski Başkanı Cevdet Adem de bir selamlama konuşması yaptı. Cevdet Adem, bölge halkının böyle muhteşem sağlık görevlileriyle gurur duymamaları için hiçbir sebep olmadığını belirtti. Cevdet Adem, „Onlar hayatlarını yerlilere adayan gerçek insanlardır. İnsanın en büyük mutluluğu sağlığıdır. Sizler, binlerce insanı mutlu ediyorsunuz. İleride de yardımcı olmaya çalışacağız. Sizin katkılarınız Bursa ve Edirne'deki dostlarımız tarafından da takdir edildi" dedi.

Sebahattin Gökçe, Dr. Osman'a 6000 leva değerinde bir çek takdim etti. Ardından Belediye Başkanı Resmi Murat, Kırcaali Rotary Kulübü'ne bir teşekkür plaketi sundu.

Ardino Belediyesi Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Başkan Yardımcısı Selahattin Karabaşev, Ardino Çok Yönlü Aktif Tedavi Hastanesi'nin geçmişine ilişkin bir slayt gösterisi yaptı.

Rotaryenlerle birlikte slayt gösterisini izleyenler arasında Ardino Belediye Başkan Yardımcıları İzzet Şaban ve Necmi Hocov vardı.

Karabaşev, 170 slayt eşliğinde yaptığı sunumla izleyenlere Ardino'da sağlık hizmetlerinin geçmişine yolculuk yaptırdı. Ardino'da sağlık hizmetlerinin temeli, bundan 195 yıl önce ilk hekim Sadık Efendi tarafından atılmıştır. İlk sağlık ocağı geçen yüzyılda göçmen Dr. Hristensen tarafından kurulmuştur. Dr. Hristensen, 20 yıl boyunca ilçeden 38 000 hastaya hizmet etti.

Ardino'daki modern hastane 1958'de İnşaat Ordusu tarafından inşa edilmiş ve tamamlanmıştır. Hastanenin ilk başhekimi Dr. Marin Marinov'dur. Sağlık kuruşunda çalışan iki hekim Sağlık Bakanı görevinde bulundu. Onların birisi geçen asrın 60'lı yıllarında Dr. Petko Uzunov, diğeri ise Dr. Adam Persenski'dir. Ülkede ilk cinsiyet değişim ameliyatı Dr. Kaloyan Persenski tarafından bu hastanede yapılmıştır. Dr. Hristo Ganev ise şair ve Bulgaristan Yazarlar Birliği üyesi olmuştur.

Ardinolular, halihazırda Bursa'da ikamet eden hastanenin eski başhekimlerinden Dr. Kadir Kabakçıoğlu'nun doğumunun 80.yıldönümünü tebrik ettiler.

Belediye Başkanı Resmi Murat, hastanenin 12.yöneticisi olan Dr. Güner Osman'a ve Dr. Kabakçıoğlu'na birer tebrik mektubu sundu.

Girişimci Evgeni Smirnov da hastaneye bağış yaptı. Smirnov, sağlık kuruluşuna üç yazıcı ve klima bağışladı.


DİĞER HABERLER