Kırcaali Su Aynası kanalında Su Sporları Festivali yapılacakÇarşamba, 27 Haziran 2018

Kırcaali Su Aynası kanalında Su Sporları Festivali yapılacakBulgaristan Su Sporları Federasyonu ve Kırcaali Belediyesi, Balkanlar'da en büyük Su Sporları Festivali'ni organize ediyor. 29 Haziran-1 Temmuz günlerinde hızlı tekne yarışları, jet ski ve flyboard yarışmaları yapılacak.

29 ve 30 Haziran'da Studen Kladenets (Ak Pınar) Barajı kıyısında Free Style, kadınlar ve çocuklar dahil olmak üzere tüm kategorilerde üç jet ski turu yapılacak. Jet ski yarışına 10 bayan katılacak, davet için dünya şampiyonu Valeria Verşina'dan cevap bekleniyor.

Aynı zamanda Kırcaali'de Arda Nehri üzerindeki Su Aynası kanalında serbest stil ve paralel slalom dallarında jet ski yarışları da dahil olmak üzere hızlı tekneler ile yarış yapılacak. Su Sporları Festivali'nin resmi açılışı 30 Haziran 2018 Cumartesi günü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nün karşısında Su Aynası kanalı kıyısında yapılacak. Orada bir rock müzik konseriyle birlikte eşsiz bir ses ve ışık gösterisi yapılacak.

Festivalin zirve noktası, 1 Temmuz'da Su Aynası kanalında Jet Ski Yarışması'nın finali olacak. Yarışlar arasında deniz suyunu güçlü motorlarla iterek su üzerinde uçmayı sağlayan bir eğlence aleti olan atraktif FlyBoad ve hızı saatte 75 km'ye kadar çıkan hava yastıklı tekne (Hovercraft) gösterileri yapılacak.

Şimdiye kadar yarışmalara aralarında Avrupa ve dünya şampiyonalarında birçok dereceler elde eden birçok tanınmış isimler bulunan Bulgaristan, Romanya, Türkiye, Yunanistan ve Macaristan'dan 40'ın üzerinde yarışmacı katılacağını bildirdi.

Bulgaristan Su Sporları Federasyonu Genel Sekreteri Todor Hristov, "İnsanlara spor yapmanın alternatif yollarını göstermek istiyoruz. Bu tür sporla uğraşan insanları göstermeye çalışıyoruz. Dünya Federasyonunca lisanslanan Macaristan'dan hakemleri davet ettik. Avrupa ve Dünya Federasyonundan gözlemcilerimiz olacak. Bu test yarışında başarılı olursak, önümüzdeki yıl Avrupa Şampiyonaları ve Dünya Şampiyonası turları için başvuruda bulunacağız" diye kaydetti.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, jet ski yarışmasına katılacak. Festivalle ilgili Belediye Başkanı, "Su Aynası kanalında Balkanlar'da en büyük su sporları şovunu yapacağız, önümüzdeki yıllarda ise Avrupa ölçeğinde yapacağız" diye ifade etti.


DİĞER HABERLER