Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası, BALKANTÜRKSİAD heyetini ağırladıPerşembe, 28 Nisan 2022

Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası, BALKANTÜRKSİAD heyetini ağırladı

Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası (TPP) yönetimi, Kırcaali’ye tanışma ziyareti gerçekleştiren Bursa merkezli Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) heyetini ağırladı.  Heyette yer alan iş insanları, TPP yönetimiyle bir araya geldikleri toplantıda, “Birçok Türk iş insanı Bulgaristan'a yatırım yapmak istiyor, ama bürokrasi tarafından engelleniyor. Bu, kökenleri Bulgaristan'a dayanan girişimciler için büyük ölçüde geçerlidir” diye paylaştılar.

Ebeveynleri Makedonya'nın Üsküp kentinden olan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Şakir’in başkanlık ettiği heyette aslen Razgrad (Hezargrat) bölgesinden önceki dernek Başkanı Berat Tunakan, Kırcaali doğumlu Başkan Yardımcısı Süleyman İnan, Kırcaali doğumlu Yönetim Kurulu Üyesi Osman Güler ve Krumovgrad (Koşukavak) ilçesine bağlı Potoçnitsa (Adaköy) köyü doğumlu Sabriye Şen yer alıyor.

Fatih Şakir, ev sahiplerine dernek hakkında bilgi verdi. 400 üyesi olan dernek, Türkiye’nin ikinci büyük sanayi merkezi olan Bursa'daki en etkili işveren örgütüdür. Bursa, güneydoğu komşumuzun en çok ihracat yapan şehirler sıralamasında da ikinci sırada yer alıyor. BALKANTÜRKSİAD üyelerinin işletmeleri, şehirdeki sanayi ciro endeksinin %65'ini oluşturuyor. Balkan göçmeni olan girişimcileri aynı çatı altında toplayan derneğin aynı zamanda üyeleri arasında kökenleri Balkanlar'a dayanan Bursa ilçe belediye başkanları ve bölgeden milletvekilleri de bulunuyor.

“Sadece Türkiye'de değil Balkanlar'da da güçlü olmak istiyoruz” diye vurgulayan dernek Başkanı, BALKANTÜRKSİAD’ın sadece Bursa'nın en büyük işveren örgütü olmakla kalmayıp, aynı zamanda en aktif, en çok uluslararası bağlantılara sahip örgüt olduğunu belirtti.

Süleyman İnan, Kırcaali ve ülkedeki Türk yatırımcılarına olası kolaylıklar sağlanmasıyla ilgilendiğini ifade etti.

Bursa’dan gelen konuklar, başta Kırcaali TPP Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Nasko Nastev olmak üzere Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Yönetim Kurulu üyeleri Sebahattin Gökçe ve Safet İlyazov iş insanlarının sorularını yanıtladı. Müh. Nastev, konuklara TPP’nin faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

TPP, üyeliği gönüllü olan bir işveren kuruluşudur. Düzenli üyeleri 300 şirket olan örgütün ortakları ise 1300 şirkettir. 1996 yılında iş dünyası, belediyeler ve valiliğe yardım etmek amacıyla kurulan örgüt, kendi kendini finanse etmektedir. Örgüt, üyelerine ihracat, vize, dış ticaret için belgelerin hazırlanmasında yardımcı olur.

Sıcak karşılama için teşekkür eden BALKANTÜRKSİAD heyeti, TPP’yi de kendilerine uygun bir zamanda Bursa’ya davet etti.

Georgi Kulov


DİĞER HABERLER