Kırcaali tiyatrosu bayramını "Zaydi, zaydi, yasno slıntse" temsiliyle kutladıCuma, 25 Mart 2011

Kırcaali tiyatrosu bayramını Kırcaali "Dimitır Dimov" Drama ve Kukla Tiyatrosu dün akşam müzik ve dans temsili "Zaydi, zaydi, yasno slıntse" ile 27 Mart Uluslararası Tiyatro Gününü kutladı. Salonu dolduran seyirciler Bulgarca, Türkçe, Sırpça, Romence ve Yunanca şarkı ve dans gösterisi izlediler, "Bat, Ayan Güneş, Bat" şeklinde tercüme edilebilir temsili eski Türk tiyatrosu oyuncuları sahnelediler. Güzel ses yorumlarıyla Yakup Yakup, Sevil Kardamova, Dinko Kovaçev, Ayhan Işık, Orhan Tahir ve Leman Saledin keyifli anlar yaşattılar. Temsil klasik bir hikayeyi gösteriyor, kahraman hayallerinin peşine takılıp, anavatanı terk ediyor, fakat onu evde bekleyen aşkı ve mutluluğu hiçbir Balkan ülkesinde bulamıyor ve tekrar onun yanına dönüyor.

Temsili sahneye koyan ve yönetmeni olan Dimitır İgnatov, "Kadriye Latifova" sahnesi oyuncularının yeteneği sayesinde dil sınırlarını kolayca aşabildik ve iyi sonuçlar elde ettik" diye belirtti.""Zaydi, zaydi, yasno slıntse" temsilinin koreografisi Veselina Todorova'ya ait, koreografinin rejisörü ise konuk sanatçı Yıldız Çankaya. Tiyatronun sahne tasarımcısı Nadejda Miteva bu defa da yaratıcı gücünü seyircilere gösterdi. Yıldıray Apturahman temsilin müzik düzenlemesini yapmıştır.
Temsili daha önce basına tanıtan müdür Plamen Panev, kullanılan Balkan dillerinin komşu milletler arasında ayırıcı değil, birleştirici özelliğini öne sürdü. Ayrıca temsili Panev, son zamanlarda Bulgaristan'da unutulan yoğun duygu yüklü ve plastik dolu "hareketli tiyatro" türü olarak niteledi. Müdür, ilerde bu türde daha çok temsiller sunmak istediklerini belirtti. Müdür Panev, "Hatta önümüzdeki yıl eğer mali yardım bulabilirsek, "hareketli tiyatro" yapan İrlanda, Almanya, Rusya, Türkiye ve Yunanistan gibi ülkelerde başka tiyatrolarla iletişim kurup, festivaller ve de workshoplar düzenleyebiliriz" dedi.

Temsil, seyircilerin büyük beğenisini kazandı. Kırcaali tiyatrosu ekibi bir sürü alkış ve çiçekle kutlandı. Daha sonra tiyatro sanatçıları bayramını kutlamak üzere rahmetli Filip Horozov'un adını taşıyan salona toplandılar.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER