Kırcaali tiyatrosu, dijital tiyatro projesi geliştirdiPazartesi, 30 Kasım 2020

Kırcaali tiyatrosu, dijital tiyatro projesi geliştirdi Avrupa Tiyatroları Platformu, Avrupa Tiyatro Konvansiyonu (ETC) üyelerini desteklemek için bir hibe programı geliştirmek için Aralık ayının başından itibaren önümüzdeki yıl Mart ayına kadar sürecek çalışmaya başlayacak.

Bu, Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi de dahil olmak üzere 25'ten fazla ülkeden 42 kamu tiyatrosu ağının bir sonraki uluslararası konferansının sonuçlanmasından sonra netleşti. Avrupa Komisyonu'nun Yaratıcı Avrupa Programı'nın finanse edilmesi yönündeki platformun görevi, hibelerin dağıtılacağı bir plan geliştirmek.

Yüzde 80/20 ilkesine göre yılda 625 bin avro tahsis edilecek. Bu miktarın büyük bir kısmı, ETC aracılığıyla Avrupa Komisyonu'ndan gelecek, daha az miktarı ise ilgili tiyatro tarafından eş finansman şeklinde karşılanacak.

Tiyatro sanatı yapıtının izleyiciye farklı yollardan ulaşması amaçlanıyor. Doğrudan temas fırsatlarını artırmanın yolları aranacak. Sadece kendi tiyatrolarında değil, oyun sergileme alanlarını genişletmek amacıyla ortak yapımlar aracılığıyla bir tiyatrolar ağı oluşturulacak.

Ortak projelerde sadece ETC üyeleri yer alamayacak. Aktörler ve oyun ekibi olmak üzere tiyatro yapıtının yaratıcıları ile oyun gösterimleri üzerine odaklanılacak. Kırcaali tiyatrosu programa dahil edilmek üzere ilk başvurusunu dijital tiyatro ile ilgili bir proje ile sundu.


DİĞER HABERLER