Kırcaali Tiyatrosu, Sığıntılar oyununun prömiyerini gerçekleştirdiCuma, 28 Şubat 2014

Kırcaali Tiyatrosu, Sığıntılar oyununun prömiyerini gerçekleştirdi Dün akşam Kırcaali Dimitır Dimov Kukla ve Drama Tiyatrosu Kadriye Latifova Sahnesi'nin sahnelediği Sığıntılar oyununun Türkçe olarak prömiyeri gerçekleştirildi. Yerli yetenekli oyuncular Dinko Kovaçev, Yakup Yakup ve Sevgül Apturahman'ın rol aldığı oyun izleyicilerin büyük beğenisini kazandı, bol alkışlar aldı. Oyunun temsili onur konuk olarak hazır bulunan Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğun Sekreteri İsmail Karaaslan'ın yanı sıra Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, çok sayıda dernek başkanı, öğretmen ve sanatseveri bir araya getirdi.

Polonyalı yazar Slawomir Mrozek'in yazdığı, Hristo Stoyçev'in yönettiği oyunun reji asistanı ve Türkçe metin danışmanı Gülşen Rasim, dekoru Yanik Genov, ışığı Fuat İsmail ve Mitko Hristov, koreografi Veselina Todorova, kostümü Nikolay Ninov, kondüit Yıldıray Apturahman'a ait.

Dünyanın birçok yerinde sahnelenen Sığıntılar oyununda, yabancı ülkede aynı odayı paylaşan iki zıt karakterin hikayesi anlatılıyor. Kırsal bölgeden gelişmiş ülkeye göç etmiş, kısa vadeli çıkarcılık, saflık ve mal sahibi olma tutkusunu simgeleyen köylü işçi ile ona taban tabana aykırı, yurdundan politik nedenlerle kaçmak zorunda kalmış bir aydının hikayesi ele alınıyor.
İsimsiz karakterlerin ilkinin tek derdi, yeteri kadar para biriktirdiğinde ailesinin yanına dönmektir. Politik sebeplerden dolayı memleketini terk etmek zorunda kalmış bunalımlı oda arkadaşının derdi ise kölelik ve özgürlük üzerine yazmaya çalıştığı yapıtını tamamlamaktır. Sığıntılar, bu iki kişi arasındaki ilişkinin her boyutunu, sınıf ve düşünce farklarını, tezleri, antitezleri ve bunların sentezini repliklerle anlatıyor.
Temsilin sonunda oyuncuların yanı sıra sahneye çıkan yönetmen Hristo Stoyçev ve koreograf Veselina Todorova izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandılar.
Daha sonra sahneye çıkan tiyatro Müdürü Dimo Dimov, "Bu akşam bir yıl önce yapılacağına dair söz verdiğim bir şeyi gerçekleştirmiş olduk. Doğrusunu söylemem gerekirse bunu daha kısa zamanda yapacağımızı düşünüyordum. Göreve başladığımdan tam 1 yıl ve 2 gün önce tiyatronun yerli halk için Türkçe oyunlar sahnelemeye devam etmesi amacını belirlemiştik. Biz bir Avrupa Birliği üyesi ülke olarak Türk asıllı vatandaşlarımız için kendi Anadillerinde oyunlar sunmak zorundayız. Bu ciddi projenin artık en az dört ülke, belki de altı ülke tarafından ortaklaşa gerçekleştirilmesi beni sevindiren bir olay. Çünkü sadece Kırcaali'de değil, tüm ülkede yüksek bir düzeyde tiyatro eseri sunmamızı amaçlıyoruz. Oyunda rol alan tüm oyunculara ve ekibe candan teşekkürler! Hepsini tebrik ediyorum! Hristo Stoyçev'in çok çok sevdiğim bir oyunu sahneye koyduğu için ona imreniyorum. Tiyatroda bu tür vesilelerle sık sık bir araya gelmemizi umuyorum. Ciddi oyuncularla güzel oyunların sahnelenmesini diliyorum. Başka şeylerle değil, işimizle uğraşmamızı diliyorum. Sizleri seviyoruz ve her zaman oyunlarımıza bekliyoruz" diye konuştu.

Oyunun Türkçe prömiyeri için tiyatro ekibine T.C. Filibe Başkonsolosluğu, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali Milletvekili Mustafa Ahmet, Kırcaali Meclisi, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Akif Akif ve HÖH İlçe Başkanlığı tarafından çiçek sunuldu.

Kırcaali tiyatrosu Sığıntılar oyununun ilk önce 20 Şubat 2014 tarihinde Bulgarca olarak prömiyerini gerçekleştirmişti.


DİĞER HABERLER