Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Kuzey Makedonya’da prestijli bir festivalde izleyicilerin kalbini fethettiSalı, 09 Mayıs 2023

Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Kuzey Makedonya’da prestijli bir festivalde izleyicilerin kalbini fethetti

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin çatısı altındaki Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Kuzey Makedonya’da sahne aldığı prestijli bir festivalde izleyicilerin kalbini fethetti. Amatör sanatçılarımız, Bahar halk dansı ile Rumeli halk oyunları gösterisi sergilediler. Harika bir koreografi sergileyen ekip, organizatörler tarafından iyi hazırlanmış ekip olarak gösterildi. Ekip, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Yunanistan, Kosovo ve Sırbistan’dan 15 folklor ekibinin katıldığı festivalde hünerlerini sergiledi. Kırcaali Türk Folklor Ekibi, bir yıl daha bu yıl 30’uncusu düzenlenen Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali’ne (HID BAH Şen Fest) katıldı. Festival 05-08 Mayıs 2023 tarihleri ​​arasında Valandova’nın Çalıklı köyünde düzenlendi.

2017 yılında kültürel etkinlik UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine dahil edildi. Festival, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Dr. Şenol Tahir’in başkanlığındaki Hıdrellez Bahar Şenlikleri Derneği  tarafından düzenleniyor.

Festival kapsamında Valandova'da bir konser programı sunuldu. Tüm katılımcı folklor ekiplerinin sahne aldığı gala konseri, Valandova Belediyesi’ne bağlı Çalıklı  köyünde gerçekleştirildi.

Festival kapsamında sergi eşliğinde 25. Balkanlar'da Türk Kültürü Sempozyumu düzenlendi. Ayrıca serbest güreş turnuvası da düzenlendi.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Dr. Şenol Tahir, festivalin 30. yılı, serbest güreş turnuvasının 40. yılı, uluslararası sempozyumun 25. yılı ve festivalin, UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine dahil edilişinin 5. yılı olmak üzere 4 yıl dönümü kutladıklarına dikkat çekti.

Valandova Belediye Başkanı Pero Kostadinov, festivalin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nde çok kültürlülüğün bir sembolü olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, festivalin Hıdırellez’de düzenlendiğini ve bahara ve yaşama adandığına dikkat çekti. Büyükelçi, kültürel etkinliğin gelecek için umut verdiğini ifade etti.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, festivalin Kuzey Makedonya ile Türkiye arasındaki iş birliğinin vücut bulmuş hali olduğunu özetledi.

Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Ömer Lütfi  Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet ile sanat yönetmeni Yüksel Esen’in yönetiminde festivale katıldı. Tüm amatör sanatçılar, koşulsuz desteği için Cem Bekirov'a şükranlarını sunar.

Georgi KULOV


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER