KIRCAALİ TÜRK FOLKLOR EKİBİ TRT-AVAZ'A KONUK OLDUPerşembe, 30 Aralık 2010

KIRCAALİ TÜRK FOLKLOR EKİBİ TRT-AVAZ'A KONUK OLDUKırcaali Türk Folklor Ekibi İzmir Balkan Halk Oyunları Festivali çerçevesinde 27 Aralık 2010 tarihinde 20.00-21.00 saatleri arası TRT-Avaz kanalının, yönetmenliği Metin Edirneli'ye ait "Bizim Sesimiz" programının konuğu olmuştur ve böylece yaklaşık 20 dakika gösteri sunmuştur. Canlı yayın yapılan stüdyoda sunucu Nurhayat Günal "Ömer Lütfi" Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmed'ı ağırlamıştır. Kendisinden aldığımız bilgiye göre, derneğin yanı sıra, genel olarak Bulgaristan'da var olan Türk kültürünün gelişmesiyle ilgili bilgiler vermiş. "Ömer Lütfi" Kültür Derneği'nin tarihini, şu an gördüğü faaliyetleri ve Bulgaristan'da Türklerin yaşadığı bazı problemleri ortaya koymuş. Bununla ilgili „Son zamanlarda Türk kültürünün gelişmesinde hükümet tarafından bazı kısıtlamalar yaşanılıyor. İlk önce Türk tiyatrolarımız Bulgar tiyatrolarıyla birleştirildi. Orada da paylaştığım gibi, aynı şekilde bizim dernek de 1960 yılında Obedinenie Kültürevi ile birleştiriliyor, fakat onun şubesi olarak ancak bir yıl hayatta kalabiliyor. Şimdi yeni tarihte maalesef, aynı politika izleniliyor", dedi.
Sayın Ahmed'e göre, kültür faaliyetleri gören diğer dernekler ve sivil toplum örgütleri de bu politikadan etkilenecek. Bu bağlamda, „Bulgaristan'da en büyük Türk kültür derneği olmamıza rağmen bütçemizde yüzde otuz kısıtlama oldu. Gelecek yılda da yüzde on kısıtlama olması bekleniliyor. Bu ne demek oluyor!? İki yılda yüzde kırk bütçe kısıtlamasıyla bizi maddi darlığa sokarak folklorumuzu geliştirme yolunu yavaş yavaş kesmek istiyorlar", diye yakındı.
Fakat „Ben inanıyorum ki, bazı iş adamları ve Türkiye Cumhuriyeti'nin desteği ile ayakta kalmayı başarabileceğiz ve Bulgaristan'da gelişen Türk kültürünü yaşatmaya devam edeceğiz", diye sözlerini bitirdi.
Momçilgrad Zeybekler Grubu ile „Bizim Sesimiz" programına katılan Müzekki Ahmed genel olarak bunları dile getirmiş. Kendisi daha önceden Kırcaali Türk Folklor Ekibi'ni tanıtmak amacıyla aynı programda iki defa yer almıştı. İlk kez Tekirdağ'dan canlı yayına bağlanmış, sonra ise Ankara'da TRT stüdyolarında ağırlanmıştı.


Programı aşağıdaki likten izleyebilirsiniz.

http://www.trt.net.tr/trtavaz/vodcast.aspx?GRKod=8dd931f1-ae60-4f0b-a427-33ae929adf7a&MKod=dc2fc72a-ff85-495e-99c6-a12128a189ef


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER