Kırcaali Valiliği ile uluslararası bir yardım örgütü arasında anlaşma memorandumuPazartesi, 25 Nisan 2016

Kırcaali Valiliği ile uluslararası bir yardım örgütü arasında anlaşma memorandumu Kırcaali Valisi İliya İliev ve uluslararası yardım örgütü "Çocuklara Umut ve Evler" (Hope and Homes for Children) Bulgaristan Şubesi İcra Müdürü Georgi Simeonov, Anlaşma Memorandumu imzaladılar. Bu örgüt, anne-baba şefkatinden mahrum büyüyen veya zor şartlarda hayat mücadelesi veren çocukların yaşamını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yürütüyor.

Artık 17 yıldır bu örgüt çocuk esirgeme kurumlarının kapatılması ve onların yerine bir sürü önleyici ve alternatif hizmetler sunulmasını teşvik etmekle Doğu Avrupa ve Afrika'da 10 ülkede aile şefkati için sürdürülebilir modeller geliştiriyor.

2011 yılında tescil ettirilen "Çocuklara Umut ve Evler" Bulgaristan Şubesi, sürekli kapsama alanını genişletiyor. Örgüt, Sağlık Bakanlığı, Çocuk Koruma Ajansı ve Sosyal Yardımlar Ajansı ile ortaklık içerisinde kurumsal bakım hizmetinin ortadan kaldırılması ve 20'in üzerinde Bulgar şehrinde 3 yaşına kadar çocuklara yönelik sağlık ve sosyal hizmetlere ilişkin reform programı uyguluyor.

Memorandumun imzalanmasıyla Valilik ve yardım örgütü, terk edilmiş çocukların sayısının sınırlanması ve onların biyolojik ailelerinin yanında büyümelerinin sağlanması, sosyal dışlanma ve çocukların özel kurumlara yetiştirilmesine sebep olan risk faktörlerin oluşumunun engellenmesi, risk altındaki çocuklara destek sağlanması ve engelli çocuklara ve riskli gruplara ait çocukların yaşam kalitesinin garanti edilmesi amacıyla işbirliği yapmaya angaje oldular.

Her iki taraf da "Bulgaristan Cumhuriyetinde Çocukların Kurumlardan Çıkarılmasına İlişkin Vizyon" başlıklı ulusal stratejiyi ve 2016-2020 Sosyal Hizmetlerin Gelişimine İlişkin İl Stratejisi'ni destekliyor.

"Çocuklara Umut ve Evler" Bulgaristan Şubesi Kırcaali Koordinatörü İvanka Tauşanova, "Çocuk bakımında daha fazla verimlilik elde edilmesi, ilgili tarafların katılımıyla koordinasyon görüşmeleri ve çalışma grupları organize edilmesi, çocukların terk edilmelerinin önlenmesi ve yeniden entegre edilmesi ve ailelerin çocuklarını kendilerinden uzaklaştırma vakalarının minimuma düşürülmesi için Valilik ile bölgesel düzeyde etkileşimde bulunacağız" diye izah etti.


DİĞER HABERLER