Kırcaali Valiliği'nden bir heyet Hollanda'ya çalışma ziyareti gerçekleştirdiSalı, 18 Aralık 2012

Kırcaali Valiliği'nden bir heyet Hollanda'ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi  Kırcaali Valiliği'nden bir heyet başta Vali İvanka Tauşanova olmak üzere 9 ile 13 Aralık 2012 tarihleri arasında Hollanda'da Lahey (Den Haag) Bölgesi'ne çalışma ziyaretinde bulundu. Orada Hollandalıların polder dedikleri yönetimin her düzeyinde işbirliği yapma formülünü, toplumu ilgilendiren önemli konularda nasıl anlaşmaya vardıklarını ve onların çözümünde vatandaşın da yer almasını nasıl teşvik ettiklerini yerinde gördüler.

Heyet iktidarın en üst düzeyde temsilcileri tarafından karşılandı. Den Haag Bölgesi'nin yöneticisi Marcel Hautzaher, Vali'nin onuruna yemek verdi ve 2009 yılında başlayan iki il arasındaki işbirliğine yüksek not verdi.

Bulgaristan Den Haag Elçiliği de Kırcaali'den gelen konuklar için yemek düzenledi. Bu yemekte bölgede en büyük belediye olan Vestland Belediye Başkanı da katıldı.

Ziyaret iki ilin ortak olduğu AB destekli "İyi Yönetim ve İyi İdare Hakkı Kırcaali İli'ndeki Vatandaşların Garanti Edilmiş Hakkıdır" projesi kapsamında gerçekleşti.

Heyette Kırcaali Belediyesi ve Bakanlar Kurulu'ndan da uzmanlar yer aldı. Ziyaret sırasında Lahey'deki sabitleşmiş iyi uygulamaların Kırcaali İli'ne taşıma imkanlarının ele alındığı iki günlük bir seminer yapıldı.

Seminerde konuşan Den Haag Bölgesi'nin yöneticisi Marcel Hautzaher, Hollanda'da iktidar kurumlarının her bir önemli konuda vatandaşın görüşünü alıyor ve bu daha erken yaşta yapılarak toplumsal konularda duyarlı olmalarını sağlıyor.

Kırcaali Valisi, bu uygulamanın Bulgaristan'da da yapılması gerektiğine kanaat getirdi. Vali, projenin odaklandığı polder modellerinin ülkeye taşınmasının özellikle yüksek potansiyele sahip tarım, turizm ve ekoloji sektörlerinde son derece faydalı olacağını ileri sürdü.

Heyet, çeşitli yerleşim yerlerinde deneysel çalışmalar yapılan çiftlikleri ziyaret etti. Lahey Bölgesi'nde en yeşil belediyelerden biri Midden-Delfland Belediye Başkanı tarafından karşılandı.

Çalışma ziyareti kapsamında Kırcaali Valiliği ekibi, sera yapımında en büyük kuruluşlardan biri Serton'u, sebze tohumu üretimi yapan Reychshvan'ı ve sera ortamında domates üreten Hronveh şirketlerini ziyaret etti.

Lahey Bölgesi'nde edinilen deneyim Doğu Rodoplar'ın gelişimi açısından kilit sorunların çözümü için üç kamu istişare platformu hazırlanmasına yardımcı olacak.

"İyi Yönetim ve İyi İdare Hakkı Kırcaali İli'ndeki Vatandaşların Garanti Edilmiş Hakkıdır" projesi "İdare Kapasitesi" Operasyonel Programı gereğince gerçekleştiriliyor. Projenin bütçesi 176 885,09 leva, süresi 18 ay.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER