Kırcaali Valisi İliya İliev: İnsanların kışın odunsuz kalma riski yokPerşembe, 27 Ekim 2016

Kırcaali Valisi İliya İliev: İnsanların kışın odunsuz kalma riski yok Kırcaali Valisi İliya İliev, yaptığı açıklamada, "Yeni ısıtma sezonu arifesinde plan doğrultusunda vatandaşlara yakacak odun tahsisi yapılmaya devam ediliyor, ilçelere göre gereken odun miktarı sağlandı ve ayrı ayrı yerleşim yerlerindeki tüm hanelerin odun ihtiyaçları yüzde 100 oranında karşılanacaktır" diye garanti etti. Geçen kış bazı muhtarlıklarda odun krizinden dolayı daha yazın sonunda Vali, Kırcaali Devlet Orman İşletme Müdürlüğü ve Smolyan (Paşmaklı) Güney Merkez Devlet Orman İşletme Müdürlüğünden, vatandaşlara sağlanması planlanan ve sağlanan odun miktarlarına ilişkin malumat talep etti ve zamanında odun tedariki yapılacağı güvencesini aldı. Şu anda Kırcaali ilinde yedi ilçede öngörülen ağaç kesimi yüzde 70- 90 oranında gerçekleştirildi.

İliev, "Bölgenin nüfusuna orman depolarından imtiyazlı fiyatlarda kışlık odun tedarik etme sorumluluğu devlete ait ve bu da yapıldı. Odunlar, yoğunluğuna bağlı olarak metreküp başına 38-40 Leva fiyatında satılıyor, fakat alıcılara satış ve perakende satış hakkı tanınmıyor. Odunların taşınması müşterilere aittir ve bu işlem köy muhtarlarının yapacağı organizasyona bağlıdır. Şu ana kadar verilen tüm siparişlere göre zamanında teslimat yapılmıştır ve insanların kışın odunsuz kalma riski yok" diye vurguladı. İhtiyaç olduğunda arzu edenlerin iğne yapraklı ağaç köklerinden metreküp başına sembolik 1 leva fiyatında odun elde etmelerine de imkan sağlanacağı belli oldu.

İliev, "Odun satış depoları da dolu ve piyasada odun eksikliği olması tehlikesi yok" diye kesin konuştu. Vali, "Bölgede 81 tane odun deposu mevcut ve onlarda yeterli miktarda odun saklanıyor. 1 Ocak-26 Eylül 2016 döneminde bu depolara 16 bini aşkın metreküp yakacak odun getirilmiştir ve onlardan 12 bin metreküp miktarı başka yere sevk edilmiştir. Bu dönemde 1 ton odun 160 levaya veya metreküp başına 70-80 levaya satıldı. Jenda (Yaşlıköy) Devlet Av İşletmesi, Belediye Başkanı'nın gerekli prosedürü yerine getirmeyip, ancak dün teslimat fiyatını ödemesine rağmen Kırcaali İlçesinde yerli halka satılan fiyatlarda çocuk eğitim kurumlarına ve muhtarlıklara odun tedariki yapmayı üstlenmiştir" dedi.


DİĞER HABERLER