KIRCAALİ VE EDİRNE DERNEKLERİ GÜMÜLCİNE'Yİ ZİYARET ETTİ!Cumartesi, 17 Temmuz 2010

KIRCAALİ VE EDİRNE DERNEKLERİ GÜMÜLCİNE'Yİ ZİYARET ETTİ!Gümülcine'deki Türk Azınlık dernekleri bugün Kırcaali ve Edirne'den çok önemli misafirleri ağırladı. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği müdürü ve Kırcaali Haber gazetesi genel yayın yönetmeni Müzekki Ahmet ile Edirne'den Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Basri Öztürk Gümülcine'de Türk Azınlığın çeşitli derneklerini ziyaret ettiler.

Heyette Edirne'deki derneğin yönetim kurulu üyeleri Dr. Esma Gündoğdu, matematik öğretmeni Vesile Yıldız ile Edirne Belediyesi AB ve Uluslararası İlişkiler Bürosu'ndan Hikmet Çavuşoğlu yer aldı. Heyete Güney Meriç Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu ile İbrahim Baltalı eşlik ettiler.

Kırcaali ve Edirne'den Gümülcine'ye gelen konuklar ilk önce şehir turu yaptılar. Devamında da Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği'ni ziyaret ettiler. Heyeti burada Dernek Başkanı Mustafa Katrancı ve yönetim kurulu üyesi Mustafa Süleyman karşıladı. Katrancı derneğin faaliyetleri hakkında bilgiler sundu. Konuklar ise azınlık derneklerini görmeye ve karşılıklı olarak işbirliği imkanlarını araştırmaya geldiklerini belirttiler. Karşılıklı hediyeleirn sunulmasıyla ziyaret sona erdi.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği'ne geçen misafirleri daimi sekreter Şerafettin Hurşit ile derneğin sekreteri Necmi Kadir ve öğretmenler karşıladılar. Burada yapılan konuşmalarda öğretmenlerin çektikleri sıkıntılar dile getirildi.

Heyetin Gümülcine Türk Gençler Birliği ziyaretinde ise Başkan Koray Hasan hazır bulundu. Koray Hasan Gümülcine Türk Gençler Birliği'nin tarihçesinden ve çalışmalardan örnekler sundu ve hazırladıkları broşürleri konuklara dağıttı.

Gümülcine S.Müftüsü İbrahim Şerif ve Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık konukların ziyaret ettiği bir başka noktayı oluşturdu. İbrahim Şerif'le görüşen konuklar duygulu anlar yaşadılar. Basri Öztürk yaptığı konuşmada kendilerinin Koşukavak kökenli olduğunu ve dedelerinin anlattıkları toprakları görmeye geldiklerini belirtti. Öztürk İbrahim Şerif'in kendilerine pozitif enerji verdiğini ve çok etkilendiğini vurguladı. İbrahim Şerif Basri Öztürk'e Gümülcine'nin simgesi olan Yeni Cami ve Saat Kulesi'nden oluşan bir fotoğraf hediye etti.

Kırcaali ve Edirne heyetinin son durağı ise BAKEŞ- Batı Trakya Azınlığı Kültür Eğitim Şirketi oldu. Burada genel müdür Pervin Hayrullah ve İbrahim Trakyalı tarafından karşılanan gruba şirketin çalışmaları hakkında geniş bilgi sunuldu. BAKEŞ Gn. Md. Pervin Hayrullah konuklara kendi yayınları olan kitaplardan hediye etti.
Konuklar öğle saatlerinde Gümülcine'den Bulgaristan'a döndü.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER