Kırcaali ve Gümülcine Şişmanoğlu hastaneleri ortak proje gerçekleştiriyorPerşembe, 20 Aralık 2012

Kırcaali ve Gümülcine Şişmanoğlu hastaneleri ortak proje gerçekleştiriyorBugün Dr. Atanas Dafovski Hastanesi'nin konferans salonunda "Gümülcine (Komotini) ve Kırcaali hastaneleri ve Tıp Personelleri Arasında Trafik Kazalarına Odaklı Olarak Acil Durumlarda En İyi Müdahalede Bulunmaları İçin İşbirliğin Hızlandırılması" adlı projenin açılış konferansı gerçekleştirildi. Proje Yunanistan-Bulgaristan Sınır ötesi İşbirliği Programı gereğince Kırcaali Dr. Atanas Dafovski ile Gümülcine Şişmanoğlu hastaneleri tarafından ortaklaşa gerçekleştiriliyor.

Konferansta Kırcaali Hastanesi Müdürü Dr. Todor Çerkezov, Hospis Dobrolübie Müdürü Zdravko Karamitev, Acil Tıp Yardım Merkezi Müdürü Dr. Atanas Mitkov, Bulgaristan Hekimler Birliği Kırcaali Şube Başkanı Dr. Magdalena Marinova, birçok hekim ve basın mensupları hazır bulundular.

Projeyi tanıtan Kırcaali Hastanesi Müdürü Dr. Todor Çerkezov, "Ele alacağımız en önemli konulardan biri acil durumlarda yol trafik kazalarına odaklı olarak iki hastanenin personeli arasında işbirliğin iyileştirilmesidir.

Bunun sebebi iki bölge arasında bağlantı kuracak uluslararası karayolu ağının bir bölümü olan yeni Makas yoludur. Bu uluslararası yolda meydana gelen her trafik kazalarında müdahale Komotini ile Kırcaali hastaneleri tarafından yapılacak" diye açıklama yaptı.

Projenin ana amacı, insan hayatlarının kurtarılması için iki sınır bölgesinde yaşayan vatandaşlara ve turistlere yeni ve yenilenmiş sağlık hizmetleri sağlanmasıdır. Diğer önemli hedefler, İki hastane arasında güçlü işbirliği kurulması ve iki sınır bölgesinde yaşayanların yaşam standardının yükseltilmesi ve refahın teşvik edilmesidir.
Ayrıca iki hastane arasında işbirliği memorandumu imzalanacak.

Projenin toplam tutarı 1 763 785 euro, onlardan Komotini Şişmanoğlu Hastanesi'ne 851 044 euro, Kırcaali Atanas Dafovski Hastanesi'ne ise 912 741 euro mali kaynak sağlanacak.

Proje esnasında Kırcaali Hastanesi'nde 5 ameliyathane yenilenecek ve yeni modern donanım satın alınacak.

Şişmaoğlu Hastanesi'ne ise tam donanımlı bir ambulans temin edilecek, Kırcaali Hastanesine ise yeni merkez klima tesisatı monte edilecek. İki hastane arasında işbirliği memorandumu imzalanacak. Acil durumlarda hareket planı hazırlanacak. Ayrıca birçok ortak seminerler düzenlenecek, hastanelerin sağlık personeli özel eğitim görecek.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER