Kırcaali ve Manisa, kültür, spor ve turizm alanında aktif ortaklık yapacakSalı, 28 Kasım 2023

Kırcaali ve Manisa, kültür, spor ve turizm alanında aktif ortaklık yapacak

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ergun Aksoy, bugün Kırcaali Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Erol Mümün ile görüşme gerçekleştirdi. Konuk, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün adına Belediye Başkanı Mümün’e seçim başarısı dolayısıyla tebriklerini ve görev süresinin başarılı geçmesi dileklerini iletti.

Görüşmede Belediye Meclis Başkanı Muharrem Muharrem, Belediye Başkan Yardımcıları Bayram Bayram ve Tuncay Şükrü ile Belediye Genel Sekreteri Sebahattin Rıza hazır bulundular.

Ergun Aksoy, Kırcaali'den 25 kişilik bir folklor grubunu ve belediyeden bir heyeti Uluslararası Mesir Macunu Festivali'ne katılmaya davet etti. Nisan ayının sonunda gerçekleştirilen festivale 14'ten fazla ülkeden ekipler katılıyor ve 2024'te 484'üncüsü yapılacak. Daha önce bu festivale Kırcaali’den Rodopski Far Halk Kültür Evi, Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin çatısı altındaki folklor ekipleri, Buket Kadın Derneği Türk Halk Müziği Topluluğu ve "Dostlar Saz Grubu’nda yer alan amatör sanatçılar katıldılar.

Erol Mümün, belediyenin gelecek yıldan itibaren hayata geçireceği yeni bir kültür projesine ilişkin girişimde bulunacağını paylaştı. Bir nevi dostluk festivaline Türkiye ve diğer komşu ülkelerden kardeş belediyelerin de davet edileceği anlaşıldı. Ayrıca çeşitli spor dallarında çocuk takımı değişimi yapılmasını da öneren Belediye Başkanı, bunun ilişkilerin daha iyi düzeyde olmasına katkıda bulunacağını belirtti.

İkili, kültür, turizm ve spor alanlarındaki iş birliğini geliştirmeye ve genişletmeye hazır olduklarını ifade etti. 2021 yılında Kırcaali ve Manisa ortaklığında, Avrupa Birliği (AB)  tarafından Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında finanse edilen "Sınır Tanımayan Kültür" projesini hayata geçirildi.

Her iki bölgedeki kültürel çekiciliklerin tanıtılmasına yönelik reklam kampanyaları aracılığıyla turizm alanında ilişkilerin geliştirilmesine yönelik atılabilecek somut adımlar değerlendirildi.

Manisa'da Kırcaali bölgesinden giden yüzlerce göçmen yaşıyor. Kentin nüfusu 400 000 kişi olup, Manisa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde 1,5 milyon kişi yaşamaktadır. Şehir, bölgeden binlerce işçiye istihdam sağlayan büyük bir sanayi bölgesine sahiptir.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER


23 Şubat 2024