Kırcaali ve Momçilgrad'da suya zamSalı, 29 Mart 2016

Kırcaali ve Momçilgrad'da suya zam1 Nisan 2016 tarihinden itibaren Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR) tarafından tasdik edilen Kırcaali Su ve Kanalizasyon Şirketi (VİK) tarafından sunulan atıksu arıtma hizmetine ücret alınmaya başlanacak. Bu ücret Kırcaali ve Momçilgrad (Mestanlı) şehirlerinde inşa edilen atıksu arıtma tesislerinin devreye sokulması sonucunda belirlendi.

Su tüketicileri atıksu arıtma hizmeti ücreti olarak bir metreküp subaşına 0,36 leva ödeyecekler. Böylece su tüketicileri katma değer vergisi hesaplamaksızın bir metreküp su için toplam 1,74 leva veya katma değer vergisi ile birlikte 2,09 leva ödeyecekler.

Kırcaali Su ve Kanalizasyon Şirketi Müdürü Müh. Slavço Slavkov, "Suyun fiyatında değişiklik Kırcaali ve Momçilgrad şehirlerinde inşa edilen atıksu arıtma tesislerinin devreye sokulmasından ileri geliyor. Ek olarak VİK tarafından sunulan atıksu arıtma hizmeti ücretinin ilk baştan bir metreküp su için 0,55 leva olması teklif edildi, ancak KEVR bu fiyatı onaylamayıp, hizmetin 0,32 levaya sunulması kararını verdi. Bu karara itiraz edildi ve sonuçta 1 Nisan'da kararın yürürlüğe girmesiyle bu hizmetin 0,36 levaya sunulması kararı alındı.

Müh. Slavkov, "Tüketiciler yeni fiyat ile hesaplanan su faturalarını Mayıs ayında alacaklar" diye izah etti.


DİĞER HABERLER