Kırcaali yakınlarında yeni bir çinko üretim tesisi faaliyete geçtiPazartesi, 09 Mayıs 2022

Kırcaali yakınlarında yeni bir çinko üretim tesisi faaliyete geçti

Kırcaali yakınlarında yeni bir çinko üretim tesisi faaliyete geçti ve şehre yeniden dumanlar saçılıyor. Kırcaaliler, sosyal paylaşım ağlarında bu konuda alarm veriyorlar.

Tesis, 2012-2013 döneminde Kırcaali Kurşun ve Çinko Fabrikasının (OZK) varlıklarını satın alan Harmoni 2012 LTD. Şirketine aittir. Harmoni Şirketi, eski OZK’nın çinko üretim tesisinin modernizasyonu ve genişletilmesine yönelik büyük bir projeye sahip bir Bulgar ticari kuruluştur. Projenin iki aşamada uygulanması planlanmaktadır: Önceki OZK’da yapılan üretiminden kaynaklanan atıklar gibi çinko içeren malzemelerin değerlendirilmesi için bir Welz tesisatı kurulması ve işletilmesi ve daha sonraki aşamada tesisatın üretim sürecine dahil edilmesiyle çinko üretim tesisinin modernizasyonu.  

Çinko bileşiklerini nihai ürün olan çinko okside dönüştürecek olan Weltz tesisatının testleri şu anda devam ediyor. Çinko oksit, Çinko Fabrikası da dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Harmoni Şirketi, projenin ekoloji ve iş sağlığı ve güvenliği konularında en yüksek standartlara uygun olarak uygulandığına dair güvence verdi.

Kırcaali'de yeni hava kirliliği oluşması korkusu nedeniyle şehir sakinleri şimdiden Çevre ve Su Bakanlığına iki şikayette bulundular. Şikayetlerin biri Nefes Almak İstiyorum Derneği Başkanı Margarita Pavlova, diğeri ise Krasimira Vılçeva tarafından yapıldı. Şikayetler üzerine Haskovo (Hasköy) Bölge Çevre Koruma ve Su Müfettişliği tarafından hemen denetim gerçekleştirildi. Çalışma haftasının sonunda sona eren denetim sırasında hipermarket zinciri Kaufland mağazasının bulunduğu bölgedeki otomatik ölçüm istasyonunun sürekli çalıştığı ve çalışır durumda olduğu tespit edildi. Weltz tesisatının bacalarının tüttüğü nisan ayının başından itibaren ölçümler takip edildi. Havada kükürt dioksit emisyonları nedeniyle kirlilik oluşmadığı tespit edildi. 1 Nisan’da hariç, partikül madde seviyesinde herhangi bir yükselme görülmedi. O zaman izin verilen partikül madde konsantrasyonuna ilişkin maksimum değerin metreküp başına 50 mikrogram iken 60 mikrogram seviyesinde olduğu tespit edildi.

Şu anda Weltz tesisatının bulunduğu sahada testler yapılıyor ve tesisat devreye alınmak üzere hazırlanıyor. Bunu tespit eden çevre müfettişleri, bu tesisatın henüz işletme izin belgesine sahip olmadığına dikkat çekerek, şirketin sahip olduğu bu tür bir belgenin eski tesisat için geçerli olduğunu söylediler.

Ancak bacalardan çıkan duman Kırcaalileri endişelendiriyor. Onlar, Çevre ve Su Bakanlığından Weltz tesisatının bulunduğu alana otomatik bir ölçüm istasyonu kurmasını talep ediyorlar.

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER