KIRCAALİ'DE İLK 100 ZEYTİN FİDANI DİKİLDİPerşembe, 19 Kasım 2009

KIRCAALİ'DE  İLK 100 ZEYTİN FİDANI DİKİLDİDün Kırcaali bölgesindeki ilk 100 zeytin ağacı dikildi. Zeytin bahçesi Kırcaali Belediyesi Gluhar /Sağırla/ köyünde bulunmakta, bahçenin sahibi ise Ruslan Smilyanov'dur. Ağaçlar, Yunanistan'ın en büyük fidan üreticilerinden Sotiris Braniotis tarafından verilmiştir.
Sotiris: "Zeytinler Avrupa'nın en iyi türlerinden olan arpekina türündendir, İspanya'da in vitro yöntemiyle üretilmiş ve Yunanistan'da yetiştirilmiştir. Bu İspanya türü zeytin ağacı yaklaşık eksi 20 derece soğuğa dayanaklı olup, 3-4 yıl içerisinde meyve veriyor. Bir ağaçtan yaklaşık 10-15 kilo zeytin elde ediliyor, yağ oranı da yüksektir- üç kilo zeytinden bir litre zeytinyağı elde edilir."dedi.
Sayın Sotiris, Doğu Rodoplar'daki üreticilerin en yeniyi seçmelerini diledi, fakat her zaman tarım uzmanlarının önerilerini dinlemeleri konusunda da ikaz etti. Sotiris, projenin gerçekleşeceği üç yıl boyunca her ay Kırcaali bahçelerini ziyaret etme sözü verdi.
Projenin yönetmeni ve Kırcaali "Tarım Koleji" Dekanı Prof. Vasko Vasilev, Doğu Rodoplar'da dikilen ağaçların özel arazilerde olacağını ve üreticiler ile ürünlerini alma anlaşması imzalanacağını bildirdi. Sayın Vasilev daha, Krumovgrad, Kirkovo, Cebel bölgelerinde de bu hafta sonuna kadar zeytin ağaçları dikileceğini söyledi. Zeytinin farklı iklimlere karşı dayanıklılığını test edebilmek için farklı deniz seviyesi ve farklı iklimlerde yetiştirilme hedefleniyor. 2010 yılının ilkbahar aylarında daha büyük arazilere zeytin ağacı dikilecek.


DİĞER HABERLER