Kırcaali'de 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandıÇarşamba, 23 Nisan 2014

Kırcaali'de 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ile Türk Kültür ve Sanat Derneği'nin (TÜRKSAD) ortak organizasyonuyla dün akşam (22 Nisan 2014) Kırcaali'de 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. Etkinlik, T. C. Filibe Başkonsolosluğunun desteği ile gerçekleştirildi.

Programda Yüksel Esen ve Sebahat Ahmet'in yönetmenliğinde faaliyet gösteren Kadriye Latifova Çocuk Folkor Ekibi ve Kırcaali Türk Halkoyunları ve Türküleri Ekibi yanı sıra, Momçilgrad (Mestanlı) Nov Jivot Toplum Merkezi Evridika Türk Folkor Ekibi de gösteri sundu. Kırcaali Belediye Kültür Merkezi salonunu tıklım tıklım dolduran muhteşem konseri tüm bölgeden yaklaşık 500 kişi izledi. Onların arasında çocuk ve bebekleriyle gelen izleyicilerin de olduğu gözden kaçmadı.

Konsere teşrif eden konuklar arasında T.C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Ahmet ve Muharrem Muharrem, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, HÖH Kırcaali Milletvekili Mustafa Ahmet, Kırcaali Vali yardımcısı Musa Yusuf, Yunanistan, Gümürcine'den Rodop Rüzgarı Dergisi Sahibi ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Adayı İbrahim Baltalı, Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, Çernooçene (Yeni Pazar) Belediye Başkanı Aydın Osman, Edirne Valiliği Balkan Danışmanı Fahri Tuna, Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat hazır bulundular.

Filibe Başkonsolosu Sayın Şener Cebeci selamlama konuşmasında, "23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bizim en büyük ulusal bayramlarımızdan birisi. Bu ulusal bayramımızı Kırcaali'de hep birlikte kutlamamızdan dolayı çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet'in sayesinde bu tür ortak bayramlarımızı hep beraber kutluyoruz. Böylece bu gönül köprülerimiz sürekli bizi ortak kültür mirasımızı geleceğe taşımamıza vesile oluyor. Dün de Kutlu Doğum Haftası etkinliği münasebetiyle Kırcaali'deydik. Bir gün sonra bu sefer Çocuk Bayramı münasebetiyel geldik. Ne güzel aramızda manevi köprüler var. Bu tür ulusal bayramlarımız da var. Bunların hepsi bizim için çok önemli, hepsini yaşatmamız gerekiyor. Bugün çocuklar için çok özel bir gün. Bütün çocuklarımızı, hepsini tek tek kutluyorum. Bahtları açık olsun! Umuyorum çok güzel bir program olur. İyi eğlenceler dilerim!" dedi.

Konserin başında Edirne Valiliği'nin Sanatçılar Balkanlarda Buluşuyor Akademi Bulgaristan Projesi kapsamında ülkede birkaç gündür çeşitli şehirlerde program sunan şairler Doç. Dr. Ridvan Canım ve Adem Turan Kırcaalili şiirseverlerle de buluştu. Doç. Dr. Ridvan Canım, Bulgaristan'da gerçekleştirdikleri etkinlikler kapsamında özellikle bu programa katılmak istediklerini ifade etti. Çocukların bayramını cani gönülden tebrik etti. Elveda Rumeli dizine ithafen yazdığı "Bana Elveda Deme" şiirini okudu. Çocuk Bayramı kutlandığı için sahneye iki kız çocuğuyla çıkan Sayın Turan, "Ridvan Bey açıkladı, Edirne'den geliyoruz. Şiirler okuya okuya, sohbetler ede ede, soydaşlarımızla kucaklaşa, kucaklaşa buraya kadar geldik ve gidiyoruz. Ben çok heyecanlıyım, çok mutluyum, çünkü benim dedelerim 100 yıl önce buradan gitmişler. Tam 100 sene sonra buradayım" diye ifade etti. Küçük yaşta yaşadığı olayları anlatan Çizgi adlı şiirini okudu. İki şair de şiirleriyle izleyicilerin büyük beğenisini kazandılar.

Daha sonra sahneye çıkan Kadriye Latifova Çocuk Foklor Ekibi ve geçen hafta Sofya'da düzenlenen Buket Sanat Yarışmasında zeybek dansıyla birinciliği elde eden Kırcaali Türk Halkoyunları ve Türküleri Ekibi bir kez daha izleyicilerin gönlünü fethetti. Bu yılki konserde misafir edilen Zekiye Habib'in yönetmenliğindeki Momçilgrad Nov Jivot Toplum Merkezi Evridika Çocuk Foklor Ekibi de sunduğu Rumeli dansıyla büyük beğeni topladı.

Konserde Ömer Lütfi Kültür Derneğinin sevilen solistlerinden Mert Hüseyin, Cansu İsmail, Dilek Mustafa ve Behiye Ahmet'ten başka iki yeni isim yer aldı. Berna Ahmet ve Kadir Mehmet söyledikleri şarkılarıyla ses yeteneğini gösterdiler. Genç yetenekler, söyledikleri birbirinden güzel Rumeli türküleri ve şarkılarla seyircilere zevkli anlar yaşattılar, alkış tufanına tutuldular.

Programın sonunda Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, milletvekili Mustafa Ahmet ve HÖH İl Başkanı Bahri Ömer konserde yer alan yaklaşık 100 çocuk ve gence hediye edilen birer Türkçe kitap verdiler. Konser için organizatörlere ve folkor ekiplerine Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Belediye Başkanı Hasan Azis, HÖH Kirkovo İlçe Başkanlığı, Kirkovo, Momçilgrad, Cebel, Çernooçene, Ardino ve Krumovgrad ilçe belediye başkanları, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği, HÖH Kırcaali İlçe Başkanlığı, Milletvekili Mustafa Ahmet, HÖH İl Başkanı Bahri Ömer tarafından birer sepet çiçek sunuldu.

Çocuk Bayramı kutlaması tüm çocukların sahnede hep beraber "Hayat Bayram Olsa!" şarkısına eşlik etmeleriyle son buldu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER