Kırcaali'de 29 Ekim Türkiye Cumhuriyet Bayramı kutlandıÇarşamba, 29 Ekim 2014

Kırcaali'de 29 Ekim Türkiye Cumhuriyet Bayramı kutlandıKırcaali Türk Sanat ve Kültür Derneği'nin (TÜRKSAD) organizasyonuyla artık ikincisi düzenlenen resepsiyonla 29 Ekim Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 91.yıldönümü kutlandı. Resmi konuklar arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Kırcaali Vali Yardımcısı Musa Yusu, Kırcaali İlinden İl ve İlçe Belediye Başkanları, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin İl ve İlçe Başkanları Bahri Ömer ve Muharrem Muharrem, Yunanistan'dan Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, Güney Meriç Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, Rodop Rüzgarı Dergisi Sahibi İbrahim Baltalı, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu ve BAL-GÖÇ Trakya Lüleburgaz Derneği Başkanı Nedim Dönmez hazır bulundular.

TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet, resepsiyona katılan herkesi dernek yönetimi adına selamladı. Dernek yönetimi olarak artık ikinci yıl bu etkinliği düzenlemekten mutlu olup gurur duyduklarını ifade eden Ahmet, resepsiyona destek sağlayan Filibe Başkonsolosluğuna şükranlarını sundu. "28 Ekim 1923 tarihinde Gazi Mustafa Kemal, `Yarın Cumhuriyeti kuruyoruz` demiş. Allah'a şükürler olsun ki, 91 yıldır Türkiye Cumhuriyeti güçlü ve o ne kadar güçlüyse bizler de burada o kadar güçlüyüz ve daha cesaretli olarak bu topraklarda yaşamaya devam ediyoruz. Hepinizin bayramını cani gönülden kutluyorum" dedi.

Filibe Başkonsolosu Sayın Alper Aktaş, selamlama konuşmasında resepsiyonda bulunmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğunu ifade ederek, organizatörlere ve davetlilere şükranlarını arz etti. Başkonsolos Aktaş şöyle konuştu, "Muhterem soydaşlarımız, saygıdeğer konuklar. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 91.yıldönümü münasebetiyle, Türk Kültür ve Sanat Derneği tarafından bu yıl Kırcaali'de ikincisi düzenlenen `29 Ekim Cumhuriyet Bayramı` resepsiyonu vesilesiyle sizlerle bir arada bulunmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Bu vesileyle, organizasyona öncülük eden Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Sayın Müzekki Ahmet ve derneğin saygıdeğer üyelerine, Kırcaali'den ve çevre bölgelerden gelen tüm kıymetli misafirlerimize şükranlarımı sunuyor, sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. 15 Eylül 2014 tarihinde Filibe Başkonsolosu olarak görevime başladığımdan bu yana geçen yaklaşık 1,5 aylık süreçte, burada bulunan misafirlerimizin önemli bir kısmıyla tanışma fırsatı bulmuştum. Bugün de sizlerle, kardeşlerimiz ve dostlarımız arasında bu anlamlı günü idrak etmenin büyük mutluluğunu yaşıyorum. Değerli misafirler, 91 yıl önce 1923 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğindeki inançlı ve azimli bir kadro tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana istikrar abidesi olmuş, bölge ve dünya barışına katkı sağlamaya çalışmıştır. Her geçen gün büyüyen ve gelişme kaydeden Türkiye, bugün 91 yıl öncesine göre ekonomik, siyasi ve toplumsal açıdan çok daha iyi bir konumda ve örnek bir ülke durumundadır. Ülkemizin gelişmesine paralel olarak, başta Balkan coğrafyası olmak üzere Türkiye dışında yaşayan, aynı dili, aynı kültürü paylaştığımız kardeşlerimiz ve soydaşlarımızla temaslarımızın artması ve aramızdaki sarsılmaz bağların her geçen gün daha da kuvvetlenmesi bizleri son derece memnun etmektedir. Sizler Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin önemli bir temelini oluşturmaktasınız. İki yakın dost, komşu, ortak ve müttefik ülke olan Türkiye ve Bulgaristan arasındaki mevcut ilişkilerin, sizlerin değerli katkılarıyla çok daha ileri seviyelere taşınacağına olan inancımız tamdır. Bu vesileyle Ulu Önder Atatürk başta olmak üzere, ülkemize hizmet etmiş tüm kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi bir kez daha minnet, rahmet ve şükranla anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun! "

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali'de artık ikinci kez düzenlenen bu resepsiyonun ayrı bir anlam taşıdığını kaydetti. Belediye Başkanı, "Bu kutlamanın Kırcaalilerin gururuna ve yüreğine dokunduğuna inanıyorum. Çünkü Bulgaristan ile Türkiye arasında çok sıkı bağlantılar olduğuna inanıyorum. Birkaç hafta öncesi Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe şunları söylemişti: `Biz güçlü bir Bulgaristan istiyoruz ki, güçlü bir Türkiye olsun. Biz güçlü bir Türkiye istiyoruz ki, güçlü bir Bulgaristan olsun`. İşte bu sözler Bulgaristan ile Türkiye arasındaki bağlantıların ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Balkan coğrafyasında biz her zaman Türkiye ve Bulgaristan için konuşmuyoruz. Biz Kırcaaliler olarak aynı zamanda Batı Trakya diyoruz ve aynı zamanda Türkiye diyoruz. İşte bizim üçgenimiz budur. Bizim Cumhuriyet anlayışımız da bu üçgen arasındadır" diye belirtti. Okuduğu kitaplardan Cumhuriyetin kurulduğu günlerde İstanbul'da çocuklar arasında yapılan yardım kampanyası sırasında elinde ayağında bir şeyi olmayan yoksul bir çocuğun bile hayırsever bir vatandaşın kendisine verdiği birkaç kuruşu Cumhuriyet için verdiğini paylaştı. Sayın Azis, "İşte Cumhuriyet budur. Cumhuriyet herkesten doğar. Herkes onu kalbine koyarsa ve milletini severse, büyük bir devlet doğar. Bayramınız kutlu olsun".

Resepsiyondan sonra Gorni Lom köyü faciasından dolayı ertelenen Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin geleneksel Kurban Bayramı konserine geçildi. Belediye Kültür Merkezi'nde Kırcaali Belediyesi'nin desteğiyle halka ücretsiz olarak sunulan muhteşem konserde derneğin çatısı altında faaliyet sürdüren folklor grupları ve solistler zengin halkoyunları ve türkü repertuarıyla Türk kültürü ziyafeti sundular, seyircinin gönlünü fethettiler. Amatör folklor sanatçı ve ses yetenekleri konser boyunca salonu tıklım tıklım dolduran izleyiciler tarafından alkışlandı.

Konserde konuklar arasına Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Krumovgrad (Koşukavak) Müftüsü Nasuf Nasuf, Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Otets Petır Garena da bulundular.

Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür eden Filibe Başkonsolosu Sayın Alper Aktaş selamlama konuşmasında Kırcaalilere hitaben, "Sizler Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerde çok önemli bir temelini oluşturmaktasınız. İki yakın dost, komşu, ortak ve müttefik olan Türkiye ve Bulgaristan arasındaki mevcut ilişkilerin sizlerin değerli katkılarıyla çok daha ileriye gideceği inancımız tamdır" dedi. Cumhuriyet Bayramının çok önemli, ayrıcalık bir gün olduğunun altını çizerek, 91 yıl önce kurulan Cumhuriyetin kurulduğundan bu yana bir istikrar ailesi olduğunu, Türkiye'nin bölge ve dünya barışına katkı sağlamaya çalıştığını kaydetti. Bu vesileyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ülkeye hizmet etmiş tüm kahramanları ve aziz şehitleri minnet, rahmet ve şükranla andığını ifade etti. Sayın Aktaş, misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, Kırcaalilerin Cumhuriyet Bayramını kutladı.

Ev sahibi konumundaki Belediye Başkanı Hasan Azis konuşmasında Gorni Lom köyünde yaşanan faciadan dolayı ertelenen Bayram konseri için Ömer Lütfi Kültür Derneği yönetimini aldığı karar için tebrik etti. Aynı zamanda konserin ertelenmesine gönül razılığı gösteren Kırcaalilerin Gorni Lom köyünde barut fabrikasında yaşanan patlamada hayatını kaybedenlerin anısına ve yakınlarının acısına saygı duyup duyarlı davrandıkları için teşekkür etti. Komşu Türkiye ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve işbirliğin artmasını dileyerek, Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik etti.

Konserde Yüksel Esen ve Sebahat Ahmet'in yönetmenliğindeki Kırcaali Türk Folklor Ekibi ve Çocuk Folklor Grubu sahne aldı. Rumeli halkoyunları sunulan konserde erkekler de özel kıyafetle sundukları zeybek dansıyla seyircinin beğenisini kazandı. Derneğin solistleri Berna Ahmet, Dilek Mustafa, Mert Hüseyin, Kadir Mehmet ve Behiye Ahmet, Kırcaalili sevenleriyle buluştu.

Bayram konserinde sahneye ilk defa çıkan küçük İlayda Şevket söylediği İrem Derici'nin "Kalbimin Tek Sahibine" şarkısıyla muhteşem bir performans sergiledi, gelecek vaat etti.

Ayrıca Momçilgrad'ın Gruevo (Hayranlar) köyünden 5 yaşındaki Atakan Ömer söylediği Atatürk ve Bulgaristan konulu şiirlerle gönülleri mest etti.

Konserde özel konuk olarak ünlü Nazar ve Nino ikilisi sahne aldı. Üç şarkı söyleyen ikili konsere özel olarak "Memleketim" şarkısını hazırladıklarını ifade ettiler.

Konser için Ömer Lütfi Kültür Derneği'ne T. C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, HÖH Kırcaali İl Teşkilatı, Çernooçene ve Cebel Belediyeleri, HÖH Cebel İlçe Teşkilatı, Ardino Rodopska İskra (Rodop Kıvılcımı) Halk Toplum Merkezi tarafından çiçek sunuldu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER