Kırcaali'de alerji uzmanları eksikliğiÇarşamba, 28 Eylül 2011

Kırcaali'de alerji uzmanları eksikliği Ulusal Bulaşıcı ve Parazitler Hastalıklar Merkezinde immünolog Prof. Bogdan Petrunov, 2-3 milyon Bulgar vatandaşının alerjik durumda; onların yarısı bir çeşit alerji hastası olduğunu ve diğer yarısının da zamanla alerji geliştireceklerini belirtti.

Profesör, "Yurt içinde ücretsiz yapılacak alerji muayeneleri için kayıtlar başladı. Muayeneler, 3-13 Ekim tarihleri arasında Sofya, Plovdiv, Pazarcık, Pleven, Ruse, Varna ve Stara Zagora şehirlerinde yapılacak. Muayene olacakların 5 ile 55 yaş arasında, saman nezlesi, konjunktivit veya astım hastası olmaları gerektiğini belirtti. Bu bağlamda Prof. Petrunov, Kırcaali, Yambol ve Montana gibi şehirlerde alerji uzmanları eksikliğinden dolayı endişesini ifade etti.
İmmünolog, astım vakalarının yüzde ellisinde temelinde genetik faktörler yatıyor. Son verilere göre, 1 milyondan fazlası Bulgaristan vatandaşı astım hastalığı geliştirmiştir.

Prof. Petrunov'un ifadesine göre, alerjilerin %10'una sebep ev tozunda bulunan mikro keneler. Profesör, "Bir devlet, ne kadar daha yüksek teknoloji geliştirdiyse, o kadar da çok alerji hastaları oluyor" dedi.

Birkaç ay önce Prof. Petrunov, son 10-20 yılda alerji hastalarının sayısında hızla artış olduğunu uyarmıştı. Uzman, "Her hangi bir alerji, her an belirebilir. Alerji belirmesine sebep olan etkenlerin başında hava kirliliği bulunuyor. Karbon ve kükürt dioksit ve azotun karaciğerin işlevlerinde bozukluk yarattığı gibi alerji sürecini de hızlaştırdıkları kesin olarak ispatlanmıştır" diye açıklama yapmıştı.DİĞER HABERLER