Kırcaali'de asfalt “kokmaya” başladıCuma, 26 Nisan 2024

Kırcaali'de asfalt “kokmaya” başladı

Kırcaali İlçesi'nde “asfalt kokusu” artık hissediliyor. Dün, Kırcaali Belediye Başkanı Erol Mümün Şiroko Pole (Sürmenler) köyünde “Sekiz Mart” sokağında büyük bir yenileme çalışması başlattı.

Şantiyenin açılışında Kırcaali Belediye Başkan Yardımcıları Tuncay Şükrü, Daniel Delçev, Bayram Bayram, Kırcaali Belediye Meclis Başkanı Müh. Muharrem Muharrem, şantiyenin yüklenici firma temsilcileri, köy sakinleri katıldılar.

İnşaat ve montaj işleri 340 000 leva (KDV hariç) değerindedir. Finansman, MİG Stambolovo - Kırcaali 54, Tedbir 7.2. “Her türlü küçük ölçekli altyapının oluşturulması, iyileştirilmesi veya genişletilmesine yönelik yatırımlar” kapsamında “Kırcaali Belediyesi, Şiroko pole köyünde bir sokağın onarımı ve rehabilitasyonu” projesi kapsamında sağlandı.

Kırcaali Belediyesinden başuzman Müh. Slavi Dimitrov, "Onarılacak sokak, anaokulu ve okulun üzerinde yer alması nedeniyle köydeki en önemli sokaktır. Sokak inşa edildikten sonra yatay ve dikey işaretler yerleştirilecektir. Anaokulunun yakınında bir park yeri inşa edilecek" dedi.

Belediye Başkanı Erol Mümün, "Daha geçen yıl 29 Ekim'de yeni bir başlangıcın zamanının geldiğini söylemiştik. İlçede kokacağına dair söz vermiştik. Şiroko pole köyünden başlamak kısmetmiş." dedi.

Mümün, belediye yönetiminin bu dönem Kırcaali'de ve belediyeye bağlı köylerde yol sorununu çözme gibi zorlu bir görevle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Başkan Mümün, “Bundan sonra bizi güzel şeyler bekliyor. Önemli olan hayatta ve sağlıklı olmaktır. Bize güvenen insanların sorunlarını çözmeye devam ediyoruz - bu iyi bir başlangıç” dedi.

Mümün, Kırcaali'de 17 sokağın ve 5 ilçe yolunun elden geçirilmesi için müteahhit seçimi prosedürlerinin devam ettiğini de hatırlattı. Onarımların toplam maliyeti 40 milyon levanın üzerindedir. Fonlar, Bölgesel Kalkınma Bakanlığı ile imzalanan anlaşmalarla güvence altına alınmıştır.

Kırcaali Belediye Başkanı, “Takip edilmesi gereken yasal prosedürler var ve bu bizi biraz geciktiriyor, bunların hızlı bir şekilde gerçekleşmesi önemli ve umarım şirketlerden bizi neredeyse bir yıl geciktirecek itirazlar gelmez” dedi.

Tadilatına bugün başlanan sokak, Şiroko Pole muhtarlığına bağlı dört köyün (Şiroko Pole, Zornitsa,  Lisitsite ve Sokolsko) sakinleri için ana güzergahtır.  Bu köylerde 570'i 29 yaşına kadar olan 2 212 Kırcaali Belediyesi sakini yaşıyor.

Projenin uygulanması sonucunda Şiroko Pole Belediyesi'nin dört köyüne ve bu köylerden erişimi sağlayan kamu yol altyapısının durumu iyileştirilecek. Ayrıca Şiroko pole köyünün görünümünü de iyileştirecektir. Şiroko Pole, Moniak Kalesi ve Studen Kladenets Barajı'na yakın bir konumda yer almaktadır.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER